U zarania polskiego żeglarstwa

U zarania polskiego żeglarstwa

„Z wiatrem po Jeziorze Charzykowskim” to książka wydania z okazji 100. rocznicy założenia Klubu Żeglarskiego Chojnice. Wydano ją dzięki staraniom Lokalnej Grupy Działania SandryBrdy.

Pięknie wydania książka ilustruje stulecie środowiska żeglarskiego w Charzykowach, początki żeglarstwa na tym akwenie, rozwój żeglarstwa w regionie aż po dzień współczesny.

Ojcowie-założyciele klubu w Charzykowach. Jedna z ilustracji książki.

Książkę wydano z niezwykłą starannością. Wyczyszczone archiwalne zdjęcia, reprodukcje dokumentów, plany i mapki, wszystko to pozwala wczuć się w klimat sprzed stu lat, poczuć tamtą atmosferę kiedy żeglarstwo było prawdziwym wyzwaniem, a często także łamaniem konwenansów. Nie byłoby żeglarstwa w Charzykowach, gdyby nie ludzie tamtej epoki. Otto Weiland był motorem napędowym ruchu wodniackiego, ściągał ze świata nowinki, inspirował, szukał i pomagał innym. Z jego pasji zrodziło się polskie żeglarstwo, za nim poszli inni.

Lata 30. w Charzykowach. Jedna z ilustracji w książce.

Książka ma jednak kilka słabości. Przede wszystkim już od strony 113 brakuje podpisów pod zdjęciami, co znacząco zubaża lekturę dla osób niewtajemniczonych w lokalne dokonania. Jak powiedział jeden z prominentnych lokalnych działaczy, książka nie była konsultowana ze środowiskiem żeglarskich Charzyków, powstała niejako obok klubu o 100-letniej tradycji. Szkoda, choć bez wątpienia jest to cenna pozycja dla miłośników historii żeglarstwa.

Posts Carousel