Wspomnienie. Janusz Sikorski

Wspomnienie. Janusz Sikorski

27 lutego 1995 roku w wieku 44 lat zmarł Janusz Sikorski,

Był korespondentem wojennym, jachtowym kapitanem żeglugi wielkiej, obieżyświatem i łowcą przygód, wokalistą i instrumentalistą, poetą i kompozytorem, publicystą i współautorem (wraz z Markiem Szurawskim) nadawanej przez kilka lat audycji „Kliper Siedmiu Mórz”, członkiem zespołu szantowego „Stare Dzwony”.Janusz Sikorski – pionier polskiego ruchu szantowego, autor nieśmiertelnych tłumaczeń szant oraz twórca polskich pieśni morskich, członek legendarnego zespołu Stare Dzwony. Urodził się w 1950 roku w Międzyrzeczu. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim, a także szkołę muzyczną II stopnia w Koszalinie w klasie oboju.Janusz Sikorski debiutował w 1971 jako wokalista czeskiej grupy Blue System. Dziesięć lat później, wraz z Jerzym Porębskim, Markiem Szurawskim i Ryszardem Muzajem, założył legendarną dziś polską grupę szantową – Stare Dzwony. Trudno wymienić wszystkie utwory, które wylansowały Stare Dzwony, większość z nich na stałe weszła do kanonu polskiej muzyki morza. Grupa wielokrotnie występowała na wszystkich najważniejszych imprezach szantowych w Polsce, a także w Anglii, Francji, Holandii, Niemczech, Szwecji, USA i Kanadzie.

Okładka solowej płyty „Kołysanie”.

Od końca lat 70. XX wieku Janusz Sikorski był związany z Rozgłośnią Harcerską Programu IV Polskiego Radia. Współpracował także z radiem Wolna Europa. Prowadził cykl audycji popularyzujących tradycję muzyki szantowej.

Nie można zapominać o działalności Janusza Sikorskiego jako tłumacza oraz autora polskich tekstów szant i pieśni morskich. To właśnie jemu polskie szanty zawdzięczają takie utwory jak „Bijatyka”, „Maringo” czy „Heja hej brać na gejtawy”. Autorskie kompozycje Janusza Sikorskiego to między innymi piękne ballady i piosenki żeglarskie – „Kołysanka dla Janka”, „Ballada o wszechżonie”, „Blues o Julce Piegowatej” (rozpowszechniony przez Ryczące Dwudziestki), „Do Anioła Stróża”, „Po wodzie pianą”, „Tawerna Pod Dorodną Flądrą”, „Kołysanie” czy „Ballada o Morzu Sargassowym”.

W roku 1987 ukazała się solowa płyta Janusza Sikroskiego, zatytułowana „Kołysanie” (wznowiona na CD w roku 2001), a trzy lata później premierą miał krążek „Morski doktor Kliper”.

Posts Carousel