W hołdzie Henrykowi Jaskule

W hołdzie Henrykowi Jaskule

Na rynku w Przemyślu w czasie wakacji każdy turysta mógł odwiedzić wystawę plenerową poświęconą Henrykowi Jaskule. Honorowy Przemyślanin, który jako trzeci człowiek na świecie opłynął samotnie pod żaglami świat bez zawijania do portów, zmarł w maju tego roku niemal w przeddzień 40 rocznicy zakończenia w Gdyni wielkiego rejsu. Władze miasta rok 2020 ogłosiły Rokiem Henryka

Na rynku w Przemyślu w czasie wakacji każdy turysta mógł odwiedzić wystawę plenerową poświęconą Henrykowi Jaskule. Honorowy Przemyślanin, który jako trzeci człowiek na świecie opłynął samotnie pod żaglami świat bez zawijania do portów, zmarł w maju tego roku niemal w przeddzień 40 rocznicy zakończenia w Gdyni wielkiego rejsu. Władze miasta rok 2020 ogłosiły Rokiem Henryka Jaskuły, do akcji włączono uczniów miejscowych szkół, a jednym z najważniejszych elementów obchodów miała być rekonstrukcja powitania Wielkiego Kapitana.

Na rynku przed siedzibą Urzędu Miasta, zorganizowano wystawę

Na wystawie zgromadzono wiele nieznanych fotografii pana Henryka, zarówno te z młodości jak też z późniejszego okresu, trasę rejsu dookoła świata, a także przypomniano najważniejsze nagrody i wyróżnienia. Ekspozycja umieszczona na froncie budynku Urzędu Miasta cieszyła się wielkim zainteresowaniem zwiedzających, codziennie ogląda ją kilkaset osób, dla których wyprawa Jaskuły to wspomnienie młodości lub też tylko historia, jak dzieje się w przypadku młodszego pokolenia.

Kilkanaście plansz prowadziło zwiedzających przez drogę życiową pana Henryka

Posts Carousel