Jubileusz „Morza”

Jubileusz „Morza”

1 marca 1964 roku na rynku prasowym ukazał się jubileuszowy 400-setny numer Magazynu “Morze”.

Pismo, którego początki sięgają listopada 1924 roku, przetrwało prasowa zawieruchę powojenną odradzając się już w październiku 1945 roku. Początkowo oczywiście nie nawiązywało do swego przedwojennego poprzednika, nie zachowało nawet numeracji.

Okładka pierwszego wydania „Morza”, z listopada 1924 roku.
Credo redakcji wyłożone w pierwszym numerze „Morza”.

Jeszcze w 1956 roku, kiedy obchodziło swoje 10-lecie (?), ani słowem nie wspominano na jego łamach o przedwojennej tradycji. Minęło kilka lat i oto miesięcznik wrócił do swej tradycji. W artykule odredakcyjnym zapowiadającym nadchodzący jubileusz, a opublikowanym w numerze 2/1964 redakcja pisze min: „Wasz miesięcznik wkroczył w czterdziesty rok swego życia: pierwszy numer „Morza” ukazał się w roku 1924. Jednocześnie – już w marcu- obchodzić będziemy z Wami jubileusz czterechsetnego numeru pisma licząc od początku jego istnienia.

Okładka jubileuszowego wydania.

Czterysta numerów, blisko trzynaście tysięcy stron… I jeśli się dziś trochę chwalimy, to przede wszystkim dlatego, że jesteśmy wzruszeni jubileuszem, na który złożyła się praca trzech pokoleń redaktorów i autorów „Morza”; tych najstarszych – co drogi do morza szukać musieli jeszcze w obcych krajach i pod obcymi banderami; tych z lat międzywojennych, dla których już biało-czerwona była natchnieniem oraz tych, dziś współuczestniczą w tworzeniu naszej gospodarki i kultury morskiej w nowych, jakże pomyślnych, warunkach.”. Numer 500. wydano w lipcu 1972 roku, 600. w listopadzie 1980, 700. w czerwcu 1989 roku. Ostatni jubileusz pismo obchodziło w kwietniu 1997 roku, po wznowieniu wydawania tytułu po 5-letniej przerwie. Wówczas celebrowano wydanie numeru 750. Po wydaniu numeru 767 pismo ponownie zawiesiło wydawanie, a na rynek wróciło jako kwartalnik jesienią 2019 roku.

Kalendarium pisma zawarte w jubileuszowym wydaniu.
Odredakcyjny jubileuszowy materiał z 1964 roku.

Posts Carousel