20. Miniatura Żeglarska

20. Miniatura Żeglarska

„Nieudany rejs „Josepha Conrada” to 20. już publikacja wydana w cyklu Miniatur Żeglarskich, nagrodzonych w ostatniej edycji Nagrody Przyjaznego Brzegu.

To już 20. miniaturka żeglarska.

Cykl to intersujący, poruszający mało znane fakty z dziejów żeglarstwa, i skupiający bardzo różnych autorów, na codzień nie tylko żeglujących, ale także zajmujących się zupełnie innymi dziedzinami. Autor bierze się za temat trudny i rzadko podejmowany w książkach, a mianowicie rejs jachtu „Joseph Conrad” do USA w 1958 roku.

Strona z magazynu „Morze” z 1958 roku.

Celem wyprawy był udział polskiej załogi w uroczystościach 350-lecia polskiego osadnictwa w Nowym Świecie. Wyprawa szykowana była z rozmachem, ale bez należytych umiejętności, co nie dziwi skoro miał to być pierwszy powojenny rejs przez Atlantyk. Zapowiadało się fantastycznie, ale na przeszkodzie stanęły absurdy rodem z PRL-u, niezrozumiała konstrukcja załogi, beznadziejna organizacja, brak jakiejkolwiek koordynacji i dużo złych, prywatnych ambicji. Miało być pięknie, wyszło fatalnie, a dlaczego tak się stało to już Czytelnik dowie się z kart książeczki.

Lizbońskie rozliczenie dewizowe kieszonkowego.

Autor nie formułuje ocen, nie stawia diagnozy, konfrontuje trudno dostępne źródła z opisami rejsu zawartymi w książce sumującej polskie rejsy oceaniczne. Konfrontacja wypada miażdżąco dla organizatorów wyprawy, ale także dla części załogi, która nie chciała podporządkować się celowi wyprawy szukając w niej własnych interesów. Dotarcie do materiałów źródłowych jest chyba największym walorem publikacji, dzięki czemu Czytelnik dowiaduje się jak było naprawdę. I to właśnie on wyrabia sobie zdanie po lekturze książeczki, która odbrązawia wyprawę pokazując jej kulisy i jednocześnie obalając mity i półprawdy wokół rejsu narosłe.

Pismo MSZ z prośbą o przerwanie rejsu.
Telegram z informacją o konieczności przerwania rejsu.

Dobrze się to czyta, ale refleksje nie są wesołe, tak jednak wyglądało PRL-owskie żeglowanie, co dla starszych czytelników może być okazją do wspomnień, dla młodych zaś pouczającą lekcją poglądową. Dziś żeglarstwo wygląda zupełnie inaczej, można powiedzieć, że na szczęście.

Notatka z „Morza” na temat pomyślnego zakończenia rejsu w USA.

Broszurkę można kupić bezpośrednio w wydawnictwie

„Nieudany rejs „Josepha Conrada”, Marek Słodownik, wydawca: Andrzej Kowalczyk, str. 52, (an.ko@hotmail.fr), seria Miniatury Żeglarskie, zeszyt 20.

Posts Carousel