Tczewskie Centrum Konserwacji Wraków

Tczewskie Centrum Konserwacji Wraków

6 lat temu, 13 czerwca 2016 roku, w Tczewie zainaugurowało działalność Centrum Konserwacji Wraków Statków z Magazynem Studyjnym w Tczewie.

Uroczystość była zwieńczeniem 2,5-letniej, kosztującej 22 miliony złotych, budowy. Potrzebne fundusze w 85 proc. pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a w 15 proc. z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Nowa placówka oferuje świetne warunki zarówno dla konserwatorów, jak i zwiedzających.

Dziedziniec Narodowego Muzeum Morskiego w Tczewie.
Hala główna łącząca funkcje warsztatowe i ekspozycyjne.

Ci pierwsi mają do dyspozycji nowoczesne pracownie, wyposażone m.in. w aparat rentgenowski i dźwigi do przenoszenia ciężkich ładunków. Goście z kolei mogą m.in. posterować robotami wykorzystywanymi w archeologii podwodnej, podejrzeć poszczególne etapy konserwacji, a w zwiedzaniu pomoże im aplikacja na komórki. Co najważniejsze, ekspozycja w Magazynie Studyjnym często się zmienia, dzięki czemu odwiedzający mogą trafić na nowe eksponaty.

Zwiedzający podziwiają, a na dole prace cały czas trwają.

W ekspozycji znalazły się także trzy zabytkowe jachty, które przez lata przechowywane były w magazynach Narodowego Muzeum Morskiego – „Opty”, na którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak okrążył ziemię, „Dal”, który pod dowództwem Andrzeja Bohmolca w latach 1933-1934 wykonał pionierski rejs przez Atlantyk oraz „Kumka IV” o wyjątkowej, spawanej konstrukcji.

Jachty znajdujące się się w zbiorach NMM: „Opty” Leonida Teligi,
„Dal” Andrzeja Bohomolca,
„Kumka IV” Stanisława Sołtyka.

foto: Marek Słodownik (prawa zastrzeżone)

Posts Carousel