Tasmania

Tasmania

Tradycyjne regaty żeglarskie Sydney-Hobart startują w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i kończą się w Hobart na Tasmanii.

Tasmania dla współczesności została odkryta 24 listopada 1642 roku, kiedy to Abel Tasman zszedł na ląd podczas wyprawy eksploracyjnej. Nazwał tę wyspa Ziemią Van Damiena, ówczesnego gubernatora Batawii i Indii Holenderskich, czyli dzisiejszej Indonezji.

Pomnik Abla Tasmana w Hobart.

Tasman był pierwszy, po nim lądowało tu wielu wybitnych podróżników: Cook, Blight, De Fresne. Dziś wyspa, na cześć swego odkrywcy, zwie się Tasmanią i należy do Australii. Żeglarzom kojarzy się nie tylko z metą regat Sydney-Hobart, ale również z portem schronienia dla tych, którzy napotkają kłopoty podczas rejsu wokół świata klasyczna trasą wokół pięciu przylądków. Liczne są także polskie ślady żeglarskie. Tutaj miał postój Krzysztof Baranowski podczas wokółziemskiego rejsu na Polonezie w 1973 roku, kiedy zabudowywał kokpit i demontował bezanmaszt.  Tutaj także , podczas celebracji 200-lecia osadnictwa w Australii w 1988 roku, stało kilka polskich jachtów i Dar Młodzieży, tutaj także zawinęła po regatach z Sydney w 2001 roku, entuzjastycznie witana przez Polonię, Łódka Sport, zwycięzca w swojej klasie.

„Łódka Bols” jeszcze w Sydney.

Współczesna Tasmania to eldorado dla wszystkich zainteresowanych turystyką i egzotyką. Mnóstwo atrakcji dla każdego i na każdą kieszeń, ciekawa przyroda i przyjaźni ludzie, na których można polegać. Kuchnia lokalna to pojęcie względne, proste dania typu farmerskiego dominują w menu, choć nie brak dań bardziej wykwintnych. W świecie Tasmania znana jest z wyrobów drewnianych, jabłek i langust hodowanych i odławianych na zachodzie wyspy.

Największe atrakcje turystyczne Tasmanii:

Constitiution Dock, to tutaj stacjonuje flotylla jachtów regat Sydney-Hobart, tutaj też po regatach można spotkać wiele sławnych jachtów i żeglarzy. Po emocjach sportowych łatwo dostać się na ich pokłady by z bliska obejrzeć najsłynniejsze jednostki.

Constitiution Dock.

Parliament House, jeden z najstarszych cywilnych budynków na wyspie, udostępniony do zwiedzania

Muzeum Morskie, leżące w okolicach Doku, niewielka, ale ciekawa ekspozycja prezentująca historię dokonań morskich związanych z Tasmanią. Bardzo ciekawy dział eksploracji polarnych.

Salamanca Place, najbardziej na wyspie znane targowisko. Co sobota deptak zamienia się w niezwykła galerię sztuki marynistycznej i lokalnej, a także zwykły targ. Można tu trafić niezwykłą okazję związaną z rękodziełem. Obok liczne galerie z pamiątkami i lokalnymi wyrobami.

Salamanca Terrace.

Park Narodowy Ben Lomond, w którym na 16 tysięcy hektarów prezentowana jest flora i fauna Tasmanii, w tym rzadkie okazy endemiczne.

Diabeł tasmański w parku Ben Lommond.

Flinders Island, wyspa położona w cieśninie Bassa, na której osiedlono, wbrew ich woli, Aborygenów zamieszkujących Tasmanię. Brytyjski korpus ekspedycyjny wyłapał niemal wszystkich mieszkańców, których następnie osadzono na tej nieprzyjaznej wyspie.

Wysp[a Flindersa widziana z kosmosu. foto NASA, domena publiczna.

Port Arthur, najsłynniejsze więzienie na wyspie, miejsce prześladowań skazańców z korony. Groźna kolonia karna, w której przetrzymywano tysiące skazańców, skąd nie sposób było uciec.

Port Arthur.

Cape Pillar, leżąca na południu rozległa formacja skalna przypominająca nieco gotyckie organy, urzekająco piękna zwłaszcza o zachodzie słońca. Niemal kubistyczne formy skał ostro schodzące do wody robią ogromne wrażenie na żeglarzach.

Tasmania w pigułce
położona jest na południowo-wschodnim Australii w odległości ok. 300 km od głównego lądu, ma 67,800 km2. Aż 40% ludności wyspy mieszka w jej stolicy, Hobart. zaledwie 27% powierzchni wykorzystywane jest rolniczo, dominują sady i winorośle. Klimatem odpowiada Europie, temperatury są także zbliżone do Starego kontynentu.

foto Marek Słodownik (prawa zastrzeżone)

Posts Carousel