Proponujemy dziś wyprawę do Skansenu Morskiego w Kołobrzegu.
Rozpoczynamy prezentację tegorocznych Laureatów konkursu o Nagrodę Przyjaznego Brzegu. Dziś prezentujemy arcyciekawe miejsce dla miłośników tradycji morskich zlokalizowane w Kołobrzegu nieopodal mariny.
Skansen Morski to Oddział Muzeum Oręża Polskiego. Pomysł utworzenia muzeum powstał kilka lat po zakończeniu II Wojny Światowej. Po wielu staraniach działaczy społecznych z Janem Frankowskim na czele, 9 maja 1963 roku, pół wieku temu, otwarto polską placówkę muzealną, która przyjęła profil historyczno-wojskowy. Z chwilą jej powstania zaczęła rozwijać się także kolekcja zabytków oraz zakres prowadzonych badań. Obecnie Muzeum to Oddział Dzieje Oręża Polskiego z XV-wieczną Kamienicą Kupiecką, Oddział Historii Miasta oraz Skansen Morski, który jest podmiotem niniejszego zgłoszenia.
Nie jest to typowe muzeum pełne zamkniętych gablotek ze skarbami dawnych czasów, lecz miejsce, gdzie przechowywane są dwa pełnowymiarowe okręty, dodatkowo na lądzie stoi tu pełnomorski jacht, prawdziwe uzbrojenie okrętów Marynarki Wojennej RP i wiele, wiele innych eksponatów. Skansen Morski w Kołobrzegu został uznany jako obiekt muzealny i uroczyście otwarty w 2013 roku, a więc niedawno obchodził swoje 10-lecie. Gdy narodził się pomysł powstania tego typu skansenu już cztery lata wcześniej, pojawiły się problemy ze znalezieniem odpowiednio dużego miejsca, które musiano wygospodarować na nabrzeżach portu. Kluczowe były też koszty utrzymywania w wodzie muzealnych okrętów. Na szczęście wszystko się udało i dziś skansen cieszy się niezwykłą popularnością wśród turystów
Szczególnie chętnie Skansen odwiedzany jest przez dzieci, które uwielbiają to miejsce nie tylko za ogromne wrażenie, jakie robią na nich gabaryty jednostek, ale też za fakt, że mogą one swobodnie pobiegać i podotykać najciekawsze elementy wyposażenia owych okrętów. Do największych eksponatów należą kuter rakietowy 205 ORP „Władysławowo” i okręt patrolowy 912 ORP „Fala”, to dwa zabytkowe okręty, które zwiedzający mogą dogłębnie zwiedzić. Można spacerować zarówno po pokładzie, jak i wnętrzu. Udostępniana jest nawet maszynownia i dawne pomieszczenia załogi, takie jak toalety, kajuty, sypialnie, kuchnia. W Skansenie można także zobaczyć dużo artefaktów z czasów II wojny umożliwiających poznanie ówczesnego uzbrojenia. Znajduje się tu chociażby uniwersalna armata morska, podwójnie sprzężona Wróbel czy dwie ogromne torpedy niegdyś służące do niszczenia wrogich okrętów.
Na podkreślenie zasługuje fakt, że wielu pracowników Skansenu to emerytowani wojskowi z ogromną wiedzą na temat nie tylko eksponatów, ale także militariów, a odwiedzający to miejsce chętnie korzystają z ich wiedzy.