Pucki pomnik Zaruskiego

Pucki pomnik Zaruskiego

10 lat temu, 16 kwietnia 2014 roku, w Pucku odsłonięto niewielki pomnik Mariusza Zaruskiego.

 Upamiętnienie wykonano na zlecenie puckiego Urzędu Miasta. Pomnik powstał w pracowni gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza i został ustawiony przy wejściu na puckie molo. To jedno z niewielu upamiętnień słynnego żeglarza, taternika, pisarza i organizatora rejsów.

Pierwszy w Polsce pomnik Zaruskiego powstał w 1998 roku w Łodzi, w parku jego imienia na łódzkim Widzewie. Park utworzono w 1954 według projektu Kazimierza Chrabelskiego, pomiędzy dwoma, powstałymi od 1936 stokowskimi osiedlami („na górce” – ul. Halna, Turnie, Wichrowa i „na dołku” – ul. Skalna, Zbocze, Górska, Szczytowa. Na początku park nazwano imieniem Janka Krasickiego. W związku z procesem dekomunizacji nazw miejskich, rozpoczętym od 1990 przez Radę Miejską Łodzi, nazwę tę anulowano uchwałą z dnia 16 stycznia 1991. Przez ponad trzy lata park nie posiadał żadnej nazwy, aż 27 maja 1994 Rada Miasta nazwała go imieniem Generała Mariusza Zaruskiego. Uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi nr LXXIX/1414/10 z dnia 10 lutego 2010 r. przylegającej do parku bezimiennej ulicy (łączącej ulice Giewont i Jana Dębowskiego) nadano nazwę gen. Mariusza Zaruskiego.

Trzecim pomnikiem Generała jest usytuowany na skwerku pomiędzy nabrzeżem basenu Żeglarskiego im. Gen. – Mariusza Zaruskiego a siedzibą i hangarem – Yacht Klubu Polski. Na granitowym cokole popiersie twórcy polskiego żeglarstwa morskiego trzymającego koło sterowe. Na cokole napis: „Generał Mariusz Zaruski”. Pomnik powstał z inicjatywy grupy weteranów żeglarstwa, członków Yacht Klubu Polski i wychowanków generała, m.in. Tadeusza Gerwela, Gabriela Grocha, Franciszka Lederera, Alfreda Przybój-Jareckiego, Adama Smereki.

Odsłonięciem pomnika uczczono 60-lecie YKP, którego gen. Zaruski był współzałożycielem i pierwszym komandorem. Uroczystość odbyta się 3 czerwca 1984 roku. W tej samej Gdyni znajduje się również Basen Żeglarski imienia Mariusza Zaruskiego, o czym przypomina jedna z niewielu ocalałych tabliczek usytuowana na falochronie portu. Od kilku lat w oficjalnych dokumentach port jachtowy nosi nazwę Gdynia Marina.

foto: Marek Słodownik (prawa zastrzeżone).

Posts Carousel