Premiera „Buntu na Bounty”

8 listopada 1935 roku odbyła się uroczysta premiera filmu „Mutiny on the Bounty” wyreżyserowanego przez Franka Lloyda, w których w rolę kapitana Williama Blighta wcielił się Charles Laughton, a porucznika Fletchera Christiana, szefa zbuntowanych marynarzy, zagrał Clark Gable.

Akcja filmu rozgrywa się jako retrospekcje z sądu wojennego w Portsmouth dowódcy porucznika Williama Bligha za utratę HMS „Bounty” przez buntowników, dowodzonych przez jego przyjaciela Fletchera Christiana, podczas jego wyprawy na Tahiti w celu zebrania strąków chlebowca do przeszczepu na Karaibach .

Bligh wyrusza z Anglii w grudniu 1787 roku, decydując się popłynąć „Bounty” na zachód wokół krańca Ameryki Południowej, próbując wykorzystać wyprawę do spełnienia ambicji opłynięcia globu. Próba okrążenia Przylądka Horn kończy się niepowodzeniem z powodu trudnych warunków pogodowych, a statek jest zmuszony obrać dłuższą trasę wschodnią. W końcu przybywając na Tahiti w październiku 1788 r., Bligh stwierdza, że ​​z powodu opóźnień wiatr jest przeciwko nim w szybkiej podróży powrotnej i muszą pozostać na wyspie przez cztery miesiące dłużej niż planowano.

Replika „Bounty” zbudowana na potrzeby filmu.

Podczas ich pobytu na Tahiti dyscyplina na statku została poluzowana. Wielu członków załogi rozwija upodobanie do łatwych przyjemności, jakie oferuje życie na wyspie, zwłaszcza tubylcze kobiety, przez co relacje z kapitanem stają się napięte. Jednocześnie Bligh wywiera na załogę presję, ostatecznie osiągając punkt krytyczny, gdy niektórzy członkowie postanawiają pozostać na wyspie. Kiedy statek opuszcza Tahiti, Fletcher jest zmuszony opuścić swoją rodzimą żonę, Mauatuę.

Trasa rejsu „Bounty” i części załogi lojalnej wobec kapitana Blighta na szalupie/ wikipedia.org/ domena publiczna

Wznowienie dyscypliny morskiej podczas podróży powrotnej zmienia Bligha w tyrana, który nie chce tolerować jakiegokolwiek nieposłuszeństwa, tworząc atmosferę napięcia i przemocy. Bligh twierdzi, że statek jest brudny i kilka razy dziennie nakazuje załodze sprzątanie. Grając na niechęci Christiana do traktowania go i innych mężczyzn przez Bligha, bardziej bojowi członkowie załogi w końcu przekonują Christiana do przejęcia kontroli nad statkiem. Bligh zostaje aresztowany wraz z tymi, których uważa się za lojalnych wobec niego, po czym zostają wepchnięci do łodzi statku, z minimalnym zaopatrzeniem i rzuceni na ocean. Film opowiada zarówno o wysiłkach Fletchera Christiana, aby jego ludzie znaleźli się poza zasięgiem brytyjskiej kary, jak i o epickiej podróży Bligha, aby bezpiecznie przewieźć swoich lojalistów do Holenderskich Indii Wschodnich na łodzi.

wyspa d’Opunohu., miejsce akcji, fot: Cass moozCreative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license.

Blighowi, dzięki odwadze i doskonałym umiejętnościom żeglarskim oraz przywróceniu dobrego charakteru i zdolności przywódczych, z powodzeniem udaje się dotrzeć do cywilizacji po wstrząsającej podróży bez map nawigacyjnych i broni palnej. Jednak jeden człowiek zostaje zabity przez tubylców, gdy załoga zatrzymuje się po zapasy na wrogiej wyspie. Bligh jest przedstawiany jako człowiek, który z jednej strony posuwa się za daleko w swoim poczuciu dyscypliny i dowodzenia, przekraczając granice towarzystwa statku, ale którego charakter ostatecznie skutecznie chroni swoich lojalnych nie-buntowników i prowadzi ich przepełnioną łódź w bezpieczne miejsce.

Buntownicy płyną z powrotem na Tahiti, aby zabrać swoje żony, dziewczyny i rodzimych przyjaciół. Król Tynah obawia się jednak, że ich obecność na wyspie może skłonić króla Jerzego do wypowiedzenia wojny Tahiti i jego ludowi. Zdając sobie sprawę z szaleństwa pozostania, buntownicy zbierają zapasy i odpływają, próbując znaleźć bezpieczne schronienie. Christian błaga Tynah, by pozwoliła Mauatua decydować o własnym przeznaczeniu. Tynah ustępuje, a Mauatua przedkłada niepewność życia z Christianem nad pozostanie z ojcem.

William Blight na rycinie z epoki. wikipedia.org/domena publiczna

Poszukiwanie bezpiecznego schronienia jest długie i pozornie niemożliwe, ponieważ zdają sobie sprawę, że ścigające je statki Royal Navy będą przeszukiwać wszystkie znane wyspy i wybrzeża, aby je znaleźć. W tym momencie ci, którzy pozostali na pokładzie Bounty, są tak sfrustrowani, że są gotowi zbuntować się przeciwko Christianowi i zawrócić statek z powrotem w kierunku Tahiti. Po tym, jak Christian zmusza załogę do kontynuowania podróży, w końcu znajdują wyspę Pitcairn, miejsce, które, jak zdaje sobie sprawę Christian, nie jest zaznaczone na brytyjskich mapach regionu.

Gdy załoga Bounty pali statek, aby zatrzeć ślady, w Anglii odczytywany jest wyrok sądu wojennego nad Blightem. Stwierdzono, że Bligh nie był odpowiedzialny za utratę jednostki  i jest chwalony za podróż otwartą łodzią. Tymczasem Fletcher Christian i jego ludzie zdają sobie sprawę, że nigdy nie wrócą do domu, do Anglii.

Pomnik Williama Blighta w Sydney.

tekst na podstawie www.wikipedia.org

fot: Marek Słodownik

Posts Carousel