Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy książkowy debiut podróżniczy roku 2020 – czekamy na zgłoszenia!

Nagroda im. Macieja Kuczyńskiego za najlepszy książkowy debiut podróżniczy roku 2020 – czekamy na zgłoszenia!

To będzie już druga edycja kolosowego konkursu na najciekawszą debiutancką książkę o tematyce podróżniczej. Laureatem pierwszej został Cezary Borowy, autor Spowiedzi Hana Solo (niezmiennie polecamy!).

W ubiegłym roku mieliśmy z czego wybierać, jesteśmy pewni, że tak samo będzie w tym roku. Na zgłoszenia – od autorów i wydawców – czekamy do 31 marca. Finał i wręczenie nagród podczas Kolosów w ostatni weekend maja.

REGULAMIN KONKURSU >>>

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY >>>

Dla tych, których mogło umknąć (przez pandemię to całkiem możliwe), dlaczego zdecydowaliśmy się uzupełnić zestaw statuetek przyznawanych na Kolosach o jeszcze jedną, specjalnie zaprojektowaną dla nagrody za debiutancką książkę, przypominamy: wcześniej czy później to po prostu musiało się stać! Bo kochamy książki niemal tak samo jak kochamy podróże i od dawna szukamy publikacji, które o poznawaniu świata opowiadają w sposób piękny, mądry i aktualny. Nie przez przypadek udostępniamy co roku na Kolosach tak dużo miejsca właśnie wydawcom oraz autorom i nie przez przypadek odbywa się na naszej imprezie tak wiele książkowych premier.

Nadać treści formę

Mimo to od pewnego czasu czuliśmy, że to jednak trochę za mało. I że bliskim związkom książek z podróżami pora nadać bardziej konkretną formę. Choć istnieje w Polsce kilka niezależnych od siebie nagród przyznawanych co roku autorom za publikacje traktujące o podróżach, mamy przekonanie, że wciąż są tu rezerwy i obszar ten potrzebuje silniejszego wsparcia w postaci nagrody korzystającej z prestiżu i doświadczenia Kolosów. I to nagrody cennej, bo oprócz efektownej statuetki na laureata lub laureatkę czeka również 5000 zł – ufundowane przez członka Kapituły Kolosów, Andrzeja Ciszewskiego.

Dlaczego debiuty

Powodów jest kilka. Ten najważniejszy to właśnie nasze doświadczenie – od samego początku na Kolosach staraliśmy się niczego i nikogo nie powielać, tylko szukać własnej drogi. To zarazem trudniejsze, ale i o wiele ciekawsze. Dzięki temu od ponad dwóch dekad udaje nam się wytyczać trendy. Podobnie ambitny cel stawiamy sobie w przypadku nowej nagrody: nie wykluczamy, że w przyszłości będziemy przyznawać statuetkę również za – po prostu – podróżniczą książkę roku, ale na początek chcemy się skupić na tym, na czym zawsze znaliśmy się najlepiej, czyli na szukaniu i znajdywaniu nowych twarzy. W tym przypadku autorek i autorów.

Zapraszamy do współpracy

Jeśli zastanawiacie się, skąd dowiemy się o wszystkich najciekawszych debiutach książkowych 2020 roku, na które warto co najmniej rzucić okiem, zapewniamy was – mamy swoje metody. Jedną z nich jest ta, że umiemy słuchać. Zatem jeśli przeczytaliście ostatnio wydaną w ubiegłym roku książkę o tematyce podróżniczej autora lub autorki, dla których był to debiut, piszcie do nas na adres: ksiazka@kolosy.org. A jeśli sami jesteście autorami takiej publikacji (jako wydawcy lub twórcy) – tym bardziej nie wahajcie się dać nam znać i wyślijcie zgłoszenie.

Czekamy do 31 marca 2021 roku.

Lektury i życzliwej oceny nadesłanych książek podejmie się w tym roku jury w składzie: Bartosz Kuczyński (syn Macieja Kuczyńskiego), Andrzej Muszyński (pisarz, laureat Kolosa 2012), Piotr Strzeżysz (pisarz, podróżnik, laureat Kolosa 2014), Piotr Tomza (autor i redaktor książek) oraz – nowy w tym składzie – Tomasz Grzywaczewski (pisarz, wielokrotny uczestnik Kolosów).

O patronie nagrody

Patronem nagrody jest Maciej Kuczyński, zmarły w 2019 roku wieloletni członek Kapituły Kolosów, wybitny speleolog i znakomity pisarz, którego książki stały się inspiracją do własnych poszukiwań dla kilku pokoleń czytelników.

Maciej Kuczyński (1929-2019)

Współtwórca polskiej speleologii, jeden z najwybitniejszych polskich podróżników, badaczy i odkrywców XX wieku, pisarz, publicysta, uczestnik powstania warszawskiego, z wykształcenia architekt, wieloletni członek Kapituły Kolosów.

Bez jego nazwiska nie da się napisać ani opowiedzieć historii polskiej eksploracji.

Maciej Kuczyński był jednym ze współzałożycieli krakowskiego Klubu Grotołazów, pierwszej specjalistycznej organizacji jaskiniowej w Polsce (powstała w lutym 1950 roku w Krakowie), brał udział w kierowanej przez Stanisława Siedleckiego pierwszej powojennej polskiej ekspedycji na Spitsbergen w roku 1956, podczas której dokonano wyboru miejsca pod budowę Polskiej Stacji Naukowej w Zatoce Białego Niedźwiedzia, uczestniczył w najważniejszych odkryciach największych jaskiń w Tatrach, kierował też polską wyprawą, która w 1966 roku zeszła na dno najgłębszej znanej wówczas jaskini świata, Gouffre Berger we Francji.

Pełna lista jego dokonań zajęłaby kilka stron, podobnie jak wykaz publikacji i książek – reportaży, powieści (m.in. Atlantyda, wyspa ognia czy Zwycięzca) oraz opracowań popularnonaukowych.

W trakcie swojego długiego i intensywnego życia kierował kilkunastoma wyprawami do jaskiń Europy i obu Ameryk. Prowadził działalność speleologiczną na Kubie, w Andach dokonał pierwszego wejścia na szczyt Cerro Solo (6120 m), a w Meksyku eksplorował najgłębszą wtedy jaskinię półkuli zachodniej, San Agustin. Jako szef polsko-wenezuelskiej ekspedycji na dziewiczy płaskowyż Sarisariñama w Amazonii odkrył najstarsze, liczące ponad miliard lat, jaskinie świata, będące zarazem pierwszymi znanymi systemami w skałach kwarcytowych. Był kierownikiem trzech wypraw geofizycznych i paleontologicznych Polskiej Akademii Nauk na Spitsbergen oraz sześciu na pustynię Gobi. Ponadto uczestniczył w polsko-amerykańskich wyprawach naukowych na lodowce Himalajów, gór Ruwenzori, masywu McKinleya i Spitsbergenu.

O lodowcach potrafił pisać tak, że niektórzy po lekturze jego książek zmieniali swoje życiowe plany, by poświęcić się glacjologii. Niemniej zajmująco opowiadał o starożytnych piktogramach i rozpalał wyobraźnię, pokazując zaskakujące związki między zagadkami pozostawionymi przez Majów i Minojczyków. Tym, co łączyło wszystkie jego aktywności, była pasja, której nie wyzbył się mimo upływu lat. Jego ostatnia książka, Rok 838, w którym Mistekowie odkryli kod genetyczny, ukazała się zaledwie trzy lata przed jego śmiercią.

Maciej Kuczyński był również autorem wielu filmów dokumentalnych i programów telewizyjnych oraz niestrudzonym popularyzatorem nauki i osobą bardzo zaangażowaną na rzecz polskiego środowiska eksploracyjnego. Począwszy od pierwszej edycji Kolosów zasiadał w Kapitule nagrody, a od 2017 roku był jej członkiem honorowym.

Był przy tym człowiekiem o ego odwrotnie proporcjonalnym do swojego dorobku. Bezpośrednim, życzliwym, ujmującym i skromnym, momentami aż za bardzo.

Jesteśmy bardzo wdzięczni panu Bartłomiejowi Kuczyńskiemu, że wyraził zgodę, by symbolicznie uhonorować jego ojca, czyniąc go patronem nagrody Kolosów za książkowy debiut roku.

Posts Carousel