Dziś prezentujemy drugą część listy ciekawych -naszym zdaniem- miejsc na Mazurach, które podczas rejsu warto odwiedzić.
Kościół w Radziejach
To już trzeci kościół istniejący w tym samym miejscu, korzenie pierwszego sięgają XV wieku i wojen tatarskich. Ten istniejący wzniesiono w 1826 roku według projektu późniejszego króla Prus Henryka Wilhelma IV, w stylu neoklasycystycznym w kształcie ośmioboku z wieżą w środku. Długość jednego boku wynosi 7,5 m. Do budowy użyto cegły, kamieni polnych na podmurówkę, a także części materiałów z murów najstarszego kościoła z XV stulecia. Wieża pochodzi z drugiej wersji kościoła, obecnie pełni funkcję dzwonnicy.
Święta Lipka
Sanktuarium maryjne znane od średniowiecza, odwiedzane corocznie przez prawie 120 tysięcy turystów. W skład kompleksu wchodzą bazylika i dom zakonny. Kościół słynie z przepięknych organów i znajdującego się w ołtarzu głównym obrazu Matki Boskiej Świętolipskiej.
Twierdza Boyen w Giżycku
Zbudowana w połowie XIX wieku w przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno stanowiła zasadniczy element umocnień wschodniej granicy Prus. Pozostała niezdobyta w 1914 roku, podczas II wojny światowej została okrążona i poddana przez Niemców. Zajmowana przez Wojsko Polskie do 1957 roku została następnie przekazana miastu
Galindia
Osada artystyczna nad jeziorem Bełdany. Wokół dworu ustawiono liczne figury rzeźbione w drewnie, ponadto można oglądać dawne uzbrojenie i łodzie.
Park dzikich zwierząt w Kadzidłowie
Prywatny park o powierzchni prawie 100 ha, w którym żyją, częściowo na wolności, okazy zwierząt; jelenie, tarpany, wilki, żubry, bizony, dziki, żurawie i bobry. Większość zwierząt można karmić, co stanowi nie lada atrakcję dla młodych turystów.
Klasztor w Wojnowie
Zbudowany w 1836 roku jako pustelnia, przekształcona kilkanaście lat później w klasztor męski. Od 1885 roku istniał tutaj żeński klasztor starowiejców. Całość składa się z cerkiewki, budynków zakonnych, gospodarczych oraz uroczego cmentarzyka.
Cerkiew prawosławna w Wojnowie
Świątynia istniejąca od 1923 roku, założona przez księdza Aleksandra Awajewa, jeńca wojennego. Na terenie cerkwi leży malutki cmentarzyk, na którym pochowani sa tutejsi parafianie.
Leśniczówka Pranie
Jezioro Nidzkie. Obiekt powstał w 1880 roku jako Seehorst. W 1950 roku przybył tutaj, w charakterze gościa Konstanty Ildefons Gałczyński, który bywał tu jeszcze kilkakrotnie. Tu powstało wiele jego utworów, poeta bardzo cenił sobie cisze i spokój. Od 1980 roku działa tutaj Muzeum Gałczyńskiego tłumnie odwiedzane przez wycieczki.
foto Marek Słodownik (prawa zastrzeżone)