„Latający Holender”

„Latający Holender”

10 stycznia 1967 roku Telewizja Polska wyemitował pierwszy odcinek cyklicznego programu „Latający Holender” autorstwa Bohdana Sienkiewicza. Program został nagle zdjęty z anteny po wakacjach 1993 roku z powodu, jak to ujęto, wyczerpania formuły.

Był to pierwszy w telewizji program morski dla młodzieży, którego istotą była interakcja z widzami. W studiu wypowiadali się prowadzący i zaproszeni goście, a widzowie odpowiadali na pytania konkursowe i zbierali punkty na rejsy morskie i obozy żeglarskie. Program cieszył się ogromną popularnością, to właśnie Bractwo Żelaznej Szekli tam znalazło swoją przystań.

Bohdan Sienkiewicz w wywiadzie Krzysztofa Romańskiego dla „Gazety Wyborczej” wydania Trójmiasto (17.01.2017), na pytanie jak powstawał program, mówił:

– Scenariusze do kolejnych odcinków tworzyłem w domu. Ja chodziłem po pokoju i dyktowałem, a żona zapisywała wszystko na maszynie. Czasem w jeden wieczór potrafiliśmy tak napisać nawet trzy scenariusze. Potem nagrywaliśmy je w studiu albo w plenerze – w portach, na statkach, w stoczniach. W każdym roku studio miało inną scenografię. Raz było starym żaglowcem, hulkiem, drobnicowcem albo poławiaczem ciekawostek morskich. „Latający Holender” był takim legendarnym statkiem, na którym wszystko się mogło zdarzyć i który pływał, gdzie go poniosło. Program ukazywał się na antenie co dwa tygodnie. Po pierwszym roku działania dostałem doroczną nagrodę prezesa Radiokomitetu i już nie musiałem pytać, czy jestem w ramówce. To mnie pytali: „panie redaktorze, w jakich godzinach chce pan być w ramówce?”. Udało się nawet przekonać ministerstwo do zorganizowania roku morskiego w oświacie. We wszystkich polskich szkołach zajmowano się morzem. Maciek Zimiński to był przyjaciel, ale też siekiera. „Rok morski w oświacie, to nie będziesz mi się tu obijał, tylko obskoczysz każde województwo i będziesz spotykał się z uczniami w szkołach. W końcu za coś ci płacą” – mówił. Myślałem, że wyzionę ducha.

red. Bohdan Sienkiewicz wciąż jest aktywny zawodowo.

Posts Carousel