16 lipca 1937 roku urodził się Wacław Liskiewicz, kapitan jachtowy, projektant jachtów.
Pochodzi z Poznania, lecz jest związany z Gdańskiem. Studia ukończył na Politechnice Gdańskiej. Studiował budowę okrętów (Wydział Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej).
Po uzyskaniu tytułu inżyniera został zatrudniony w Gdańskiej Stoczni Jachtowej STOGI na stanowisku kierownika biura konstrukcyjnego, a w późniejszym okresie został członkiem kierownictwa Biura Projektów WUPROHYD. Największym żeglarskim dokonaniem Wacława Liskiewicza jest doprowadzenie w 1967 roku jachtu „Swarożyc III” do Longyearbyen na Spitsbergenie (13 lipca 1967). „Swarożyc” był pierwszym polskim jachtem, który dotarł do Spitsbergenu.
Wacław Liskiewicz jest współautorem książki, napisanej wspólnie z żoną, pt. „Pierwsza dookoła świata” (8 wydań). Napisał też książkę „Porty i przystanie polskiego wybrzeża” (2001). Skonstruowane jachty s/y Maria – kecz-markoni, który dwukrotnie opłynął Ziemię, s/y Mazurek – jacht typu Conrad 32, na którym kulę ziemską opłynęła Krystyna Chojnowska-Liskiewicz. Wraz z Edmundem Rejewskim zaprojektował jacht s/y Opal, który stał się początkiem serii Opal I, II, III, IV. Również wraz z Edmundem Rejewskim, Wacław Liskiewicz zaprojektował zatokowy jacht s/y Nefryt, zbudowany w roku 1971 z zastosowaniem innowacyjnego wówczas materiału – laminatu poliestrowo-szklanego, który zapoczątkował serię jachtów tego typu. Jachty typu Nefryt stały się popularne i były wykorzystywane do prowadzenia szkolenia na morskich wodach wewnętrznych.
W 2022 roku kapitan Liskiewicz odebrał Nagrodę Specjalną podczas gdyńskich Kolosów.
tekst i zdjęcia: MAS