Cape Horn. Ciekawostki

Cape Horn. Ciekawostki

W związku z przypadającym na ten rok jubileuszem polskiego Bractwa Kaphornowców publikujemy kolejny materiał na ten temat.

· Przylądek Horn (Cape Horn), jest uważany za najbardziej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej ale tak naprawdę nim nie jest. Przylądek znajduje się na Wyspie Horn, która jest najbardziej na południe położoną wyspą wśród wysp „Hermit Islands”. Odkrycie, że  że przylądek jest tak naprawdę wyspą, miało miejsce dopiero w 1624 roku.

·  Przylądek Horn został odkryty w 1525 przez Francisco de Hoces płynącego na statku San Lesmes, który był członkiem ekspedycji Loaísa.

·  Przylądek Horn otrzymał swoją nazwę od portu Hoorn w Holandii, z którego to ekspedycja zorganizowana przez Isaaca Le Maire pod komendą kapitana Willema Schoutena wystartowała w dniu 14 czerwca 1615 roku. Ekspedycja składała się z dwóch statków: Eendracht i Hoorn. Ten ostatni został zniszczony w Patagonii.

·  Dla żeglarzy przylądek Horn to takie miejsce jak Mount Everest dla himalaistów.

·  Przylądek Horn jest najbardziej burzliwym obszarem mórz i oceanów na naszym globie. Jest to rejon gdzie spotyka się Ocean Atlantycki z Pacyfikiem.

·  Z przylądka Horn do Antarktydy jest 650 km lecz ze względu na ciężkie warunki pogodowe, odkryto ją dopiero w 1820 roku. Odkrył ją rosyjski admirał Faddiej Bellingshausen, ale podobnie jak przypływający w te rejony śmiałkowie trudniący się połowem ryb, fok i wielorybów nie postawił na nim suchej stopy. Pierwszym człowiekiem który tego dokonał był norweski naukowiec Carsten Borchgrevink 23 stycznia 1895 roku.

Przylądek Horn na mapie Admiralicji z lat 50.XX w.

·  Według obecnych statystyk w pobliżu przylądka Horn zaginęło ponad 800 jednostek morskich, a w okolicznych wodach zaginęło ponad 10 000 ludzi.

·  Wyspa w swoim najwyższym miejscu, leżącym w pobliżu przylądka Horn, osiąga wysokość 424 metry.

·  Tuż na samym przylądku stoi 4-metrowej wysokości latarnia morska o charakterystyce światła B.12s – 39m – 7Mm.

·  Druga latarnia o nazwie Monumental Isla Hornos została zbudowana w ostatnim czasie na wschodnim cyplu wyspy i ma większy zasięg świecenia od latarni przylądkowej. Jej charakterystyka światła to B.5s – 56m – 12Mm i jest wyposażona w Racon (N) 3 i 10 cm.

·  Rejon przylądka Horn jest również niebezpieczny ze względu na pływający dookoła różnych rozmiarów lód.

·  Na chilijskiej wyspie Horn założono w 1945 roku Park Narodowy Przylądka Horn. Zajmuje obszar o powierzchni 631 km2. Większą część parku pokrywają pierwotne lasy z bukiem południowym. Faunę reprezentują: wydry, nutrie, na wybrzeżach morskich zakładają liczne kolonie uchatki i pingwiny, a wśród ptaków dominują: albatrosy, głuptaki, petrele, nawałniki i fulmary.

·  Trudność w opłynięciu Hornu bierze się stąd, że dno morskie podnosi się gwałtownie z głębokości 2000 m do 40 m. Stąd biorą się wysokie fale i silne prądy morskie, przekraczające 8 węzłów (15 km/h).

·  „Rekord świata” w opływaniu przylądka Horn należy do fregaty „Susanne”, która 99 dni walczyła ze sztormem, opływając Horn, podczas gdy robi się to zwykle w parę dni.

·  Na przylądku Horn średnio 21-26 dni w miesiącu nie ma tam słońca, leje deszcz, pada grad i śnieg.

·  40% wiatrów na przylądku Horn to wiatry o sile sztormu, a 3-4 dni wieją huragany.

·  Wokół Cape Horn jest największe cmentarzysko statków na świecie.

Posts Carousel