Wspomnienie. Red. Jerzy Miciński

30 lat temu, 25 stycznia 1995 roku, w Gdyni zmarł red. Jerzy Miciński, długoletni naczelny Morza, związany z pismem ponad 40 lat, początkowo jako dziennikarz, a następnie sekretarz redakcji i redaktor naczelny.

 Został osierocony w wieku 10 lat. Lata wojny spędził w Płocku pracując jako robotnik. Po zdaniu matury rozpoczął pracę w Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku. Od 1946 mieszkał w Gdyni. W latach 1946-1951 pracował w redakcjach czasopism „Żeglarz” i „Młody Żeglarz”, a od 1952 był sekretarzem redakcji miesięcznika „Morze”.

Jedna z pierwszych edycji Archiwum Neptuna.
50. wydanie Archiwum Neptuna.
Książkowe wydanie Archiwum Neptuna.

Pracował w „Morzu” do 1988, będąc w latach 1968-1988 jego redaktorem naczelnym. Przyciągnął do publikowania w tym czasopiśmie wielu wybitnych ludzi morza, w tym Karola Olgierda Borchardta. Sam, prócz innych publikacji, prowadził tam rubrykę „Archiwum Neptuna”, będącą zbiorem ciekawostek marynistycznych (pierwsza część ukazała się później w formie książkowej). Jerzy Miciński był jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Gdyni w 1974 i członkiem jego pierwszego zarządu. Był także inicjatorem powstania i redaktorem pierwszych 11 tomów „Rocznika Gdyńskiego” wydawanego przez to Towarzystwo.

Monumentalna, trzytomowa „Księga statków polskich” uzupełniona w późniejszych latach przez innych autorów o tom 4.

Był współautorem programu telewizyjnego „Latający Holender”. Działał w Stowarzyszeniu Marynistów Polskich, Klubie Publicystów Morskich SDP, Centralnej Radzie Modelarstwa LPŻ, Lidze Morskiej, Towarzystwie Przyjaciół „Daru Pomorza” i Towarzystwie Przyjaciół Okrętu-Muzeum „Błyskawica”. Został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i odznaką Zasłużony Pracownik Morza. Zmarł w styczniu 1995 roku, pochowany został na Cmentarzu Witomińskim w Gdyni.

Posts Carousel