Sir Francis Beaufort

Sir Francis Beaufort

250 lat temu, 27 maja 1774 roku, w County Heath w Irlandii urodził się Sir Francis Beaufort, irlandzki fizyk i meteorolog, twórca skali siły wiatru.

Jako trzynastolatek zaciągnął się na statek Kompanii Wschodnioindyjskiej, a rok później do Royal Navy jako chłopiec okrętowy.

Służył na okrętach HMS Colossus, HMS Latona i HMS Aquilon. Przeszedł wszystkie stopnie, aby w wieku 22 lat awansować do stopnia porucznika. W roku 1800 objął dowództwo okrętu HMS Phaeton. Dowodząc tym okrętem został ciężko ranny w czasie operacji przeciw flocie francuskiej. Przez ponad 2 lata dochodził do zdrowia na lądzie, po czym powierzono mu dowództwo fregaty HMS Woolwich (1805). Na tym okręcie odbył wyprawę badawczą do Argentyny i opracował pierwszą wersję stosowanej do dziś skali Beauforta. W latach 1811-1812 badał wschodnie wybrzeża Morza Śródziemnego, co zaowocowało wydaną w 1817 roku książką „Karamania; or a brief description of the South Coast of Asia Minor, and of the Remains of Antiquity”. W roku 1829 został mianowany hydrografem Royal Navy. W roku 1848 otrzymał tytuł szlachecki, a w roku 1853 odszedł na emeryturę w stopniu admirała. Jego imieniem nazwana została skala siły wiatru oraz morze w pobliżu Alaski. Sir Francis Beaufort zmarł 17 grudnia 1857.

foto: wikipedia.org/ domena publiczna

Posts Carousel