Nagły koniec „Żagli”

Nagły koniec „Żagli”

4 lata temu, 6 kwietnia 2020 roku, w mediach podano oficjalny komunikat na temat zakończenia wydawania miesięcznika „Żagle” obecnego na rynku prasowym od 60 lat.

W materiale opublikowanym w serwisie wirtualnemedia.pl czytamy: – Zawieszamy wydawanie tytułu. Będziemy wydawać „Żagle” okazjonalnie, przy okazji targów żeglarskich. W tym roku zostały one przełożone, ale myślimy o następnym roku – mówi Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR Media, do której należy spółka Murator Expo. Potwierdza, że redakcja tytułu otrzymała wypowiedzenia. – Nie stać nas na utrzymywanie całego zespołu. Redakcje innych magazynów podejmą się organizowania wydań specjalnych – dodaje Benbenek. W redakcji magazynu pracowały na etatach trzy osoby i do ośmiu stałych współpracowników.

Pełny tekst informacji na temat zamknięcia „żagli”, opublikowany 6 kwietnia 2020 roku na stronie www.witualnemedia.pl, znajdą Państwo w linku poniżej:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/koniec-zagli-duze-zwolnienia-w-muratorze-expo-benbenek-musimy-oszczedzac

Okładka pierwszego i ostatniego wydania „Żagli”.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wykresy-1-1024x724.png
Nakład, sprzedaż egzemplarzowa oraz rozpowszechnianie płatne „Żagli” w latach 1998-2017. Od roku 2018 tytuł wydawany był przez Muratora Expo i wycofany ze Związku Kontroli Dystrybucji Prasy. Na podstawie danych ogólnodostępnych ZKDP.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wykresy-4-1024x724.png
Nakład, sprzedaż egzemplarzowa i rozpowszechnianie płatne w latach 2012-2017. Na podstawie danych ZKDP
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie wykresy-3-1024x724.png
Nakład oraz sprzedaż egzemplarzowa „Żagli” w poszczególnych miesiącach w latach 2013-2017. Widoczne wyraźne zwiększenie nakładu pisma na targi Wiatr i Woda oraz w sezonie letnim. W sezonie 2014 targi odbyły się w kwietniu, co zostało wyraźnie zaznaczone. Na podstawie danych ZKDP.

W 2018 roku tytuł przeszedł do innego wydawcy, Muratora Expo, spółki córki grupy ZPR i zniknął z danych ZKDP. Wycofanie monitorowania sprzedaży oznaczać mogło tylko jedno, sprzedaż w dalszym ciągu zmniejszała się, co oznaczało, że zasłużony miesięcznik idzie na czołowe zderzenie ze ścianą. 60-lecie „Żagli” obchodzone w roku 2019 nie przyniosło odmiany, pismo cieszyło się coraz mniejszym zainteresowaniem czytelników, a zmiany, jakie wprowadzała redakcja okazały się dalece niewystarczające.

Zasłużony tytuł zniknął z rynku, a wraz z nim pewna legenda, która towarzyszyła mu w środowisku. Zaskakuje jednak, że chociaż wśród żeglarzy rozpoznawalność tytułu była chyba 100-procentowa, to zarazem tak niewielu z nich sięgało po tytuł, który przez wiele lat był praktycznie monopolistą na rynku. Nie pora tu na analizę jakościową, fakty są jednak niepodważalne. Środowisko nie chciało takiego tytułu, sprzedaż z roku na rok malała, a ostatecznie los pisma przypieczętowała pandemia koronawirusa, która spowodowała odwołanie targów Wiatr i Woda w 2020 roku, co pociągnęło za sobą zwolnienia i u wydawcy tytułu i w samej redakcji, która przestała funkcjonować niemal z dnia na dzień. Mit upadł z dnia na dzień, a sam tytuł okazał się kolosem na glinianych nogach.

Posts Carousel