Pomniki generała Zaruskiego

Pomniki generała Zaruskiego

39 lat temu, 3 czerwca 1984 roku, w Basenie im Mariusza Zaruskiego w Gdyni odsłonięty zostaje pomnik Generała projektu Zdzisława Kosedy.

To dobra okazja do przedstawienia pomników poświęconych pamięci Generała. Niestety, w całej Polsce są tylko trzy. Pierwszy powstał w 1998 roku w Łodzi, w parku jego imienia na łódzkim Widzewie. Park utworzono w 1954 według projektu Kazimierza Chrabelskiego, pomiędzy dwoma, powstałymi od 1936 stokowskimi osiedlami („na górce” – ul. Halna, Turnie, Wichrowa i „na dołku” – ul. Skalna, Zbocze, Górska, Szczytowa.

Skromny łódzki monument w Parku imienia Mariusza Zaruskiego.

Na początku park nazwano imieniem Janka Krasickiego. W związku z procesem dekomunizacji nazw miejskich, rozpoczętym od 1990 przez Radę Miejską Łodzi, nazwę tę anulowano uchwałą z dnia 16 stycznia 1991. Przez ponad trzy lata park nie posiadał żadnej nazwy, aż 27 maja 1994 Rada Miasta nazwała go imieniem Generała Mariusza Zaruskiego. Uchwałą Rady Miejskiej w Łodzi nr LXXIX/1414/10 z dnia 10 lutego 2010 r. przylegającej do parku bezimiennej ulicy (łączącej ulice Giewont i Jana Dębowskiego) nadano nazwę gen. Mariusza Zaruskiego.

Zaniedbana tablica poświęcona pamięci Generała Zaruskiego na łódzkim pomniku.

Drugi pomnik Generała jest usytuowany na skwerku pomiędzy nabrzeżem basenu Żeglarskiego im. Generała Mariusza Zaruskiego a siedzibą i hangarem – Yacht Klubu Polski. Na granitowym cokole popiersie twórcy polskiego żeglarstwa morskiego trzymającego koło sterowe. Na cokole napis: „Generał Mariusz Zaruski”.

Pomnik powstał z inicjatywy grupy weteranów żeglarstwa, członków Yacht Klubu Polski i wychowanków generała, m.in. Tadeusza Gerwela, Gabriela Grocha, Franciszka Lederera, Alfreda Przybój-Jareckiego, Adama Smereki. Odsłonięciem pomnika uczczono 60-lecie YKP, którego gen. Zaruski był współzałożycielem i pierwszym komandorem. Uroczystość odbyta się 3 czerwca 1984 roku. W tej samej Gdyni znajduje się również Basen Żeglarski imienia Mariusza Zaruskiego, o czym przypomina jedna z niewielu ocalałych tabliczek usytuowana na falochronie portu. Od kilku lat w oficjalnych dokumentach port jachtowy nosi nazwę Gdynia Marina.

Pierwotna lokalizacja pomnika Generała.
Obecna lokalizacja pomnika.
Napis na cokole gdyńskiego pomnika i fragment koła sterowego.

I wreszczie trzecie upamiętnienie postaci Zaruskiego. Puckie upamiętnienie wykonano na zlecenie tamtejszego Urzędu Miasta. Pomnik powstał w pracowni gdańskiego rzeźbiarza Stanisława Szwechowicza i został ustawiony przy wejściu na niewielkie molo. To jedno z niewielu upamiętnień słynnego żeglarza, taternika, pisarza i organizatora rejsów.

Pomnik w Pucku.

Warto jeszcze przypomnieć Basen Żeglarski imienia Mariusza Zaruskiego. Tak przez całe lata nazywano port jachtowy w Gdyni, ale po jego kapitalnym remoncie na początku wieku oficjalna nazwa tego miejsca brzmi Gdynia Marina. Na falochronie południowym ocalała jednak pamiątkowa oryginalna tablica.

Oryginalna tablica usytuowana na falochronie basenu od strony plaży miejskiej.

foto: Marek Słodownik (prawa zastrzeżone)

Posts Carousel