25 Szmaragdów ŻOT!

25 Szmaragdów ŻOT!

15 grudnia w Szczecinie odbyła się uroczystość, której bohaterem był kapitan Wojciech Jacobson.

W szczecińskiej Książnicy Pomorskiej spotkali się przyjaciele pana Kapitana, aby uczcić premierę jego ostatniej książki „Od równika do bieguna czyli „Marią” do Hawru… i dalej”. Niejako przy okazji spotkanie stanowiło doskonałą sposobność do wręczenia panu Kapitanowi Żeglarskiej Odznaki Turystycznej.

Zbigniew Kosiorowski i Zygmunt Kowalski podczas spotkania.

Spotkanie promujące nową książkę Wojtka Jacobsona odbyło się, aczkolwiek sam Autor, ze względu na stan zdrowia nie mógł być osobiście. Było jego zdjęcie na ekranie, były dwa filmy wyświetlane – jeden film – nowy – o Wojtku, a drugi to film nakręcony przez Wojtka na „Concordii”, film z akcji ratowniczej na Pacyfiku – podjęcie rannej (upadek z masztu – szóste piętro – na pokład) przez helikopter z lotniskowca US Navy. O samej książce już pisaliśmy, dziś wypada jedynie dodać, że budzi ona duże zainteresowanie zwiastując prawdziwy bestseller.

Spotkanie uzupełniło wręczenie ŻOT z 25 Szmaragdami, co jest absolutnym rekordem w ponad 60-letniej historii odznaki. W imieniu PTTK, odczytano list gratulacyjny Przewodniczącego Komisji Turystyki Żeglarskiej PTTK, pana Wojciecha Skóry, a dokonał tego red. Jarosław Dobrzyński. Odznakę wręczył pan Zenon Szostak, redaktor Naczelny „Zeszytów Żeglarskich”. Wobec nieobecności głównego bohatera uroczystości odznakę i towarzyszący jej dyplom odebrały panie Ewa Jacobson, małżonka pana Kapitana, i jego córka, Magdalena Jacobson-Ostrowska.

Panie Ewa Jacobson, małżonka pana Kapitana, i jego córka, Magdalena Jacobson-Ostrowska z trofeami ZOT.

Zdobycie aż 25 Szmaragdów to precedens i wynik, który zapewne nieprędko zostanie pobity. To efekt ponad 70 sezonów Laureata, który żeglował po śródlądziu, ale po latach areną jego aktywności żeglarskiej były pokłady żaglowców, na których przemierzył chyba cały świat. Wojciech Jacobson odznakę zdobył już 2 lata temu, ale dotąd nie było okazji do jej wręczeni z powodu pandemii i ograniczonej aktywności Laureata. Wczoraj wreszcie taka okazja się nadarzyła, choć pan Kapitan nie mógł być obecny. Kapitanowi Wojciechowi Jacobsonowi składamy serdeczne gratulacje!

Żeglarska Odznaka Turystyczna – ta sama od ponad 60 lat.

25 szmaragdów

Wojciech Jacobson, Szczecin                  2020    rok weryfikacji

16 szmaragdów

Henryk Wolski, Zaleszyce                        2021

15 szmaragdów

Michał Palczyński, Warszawa                2021

Ryszard Wabik, Warszawa                       2021

7 szmaragdów

Kazimierz Robak                                      2021

5 szmaragdów

Stefan Pufal, Gdańsk                               1989

foto Anna Szostak

Posts Carousel