15 Szmaragdów ŻOT!

15 Szmaragdów ŻOT!

10 listopada w Warszawie wręczono Żeglarską Odznakę Turystyczną z aż 15 Szmaragdami. Laureatem tego niezwykłego wyróżnienia został Michał Palczyński, 41-letni żeglarz oceaniczny z Warszawy.

Dyplom to nowa inicjatywa Komisji Turystyki Żeglarskiej, która promuje ŻOT wśród żeglarzy turystów. Przyznawany on będzie za zdobycie szmaragdu do odznaki ŻOT w stopniu dużym złotym. Laureatem pierwszego wręczonego dyplomu jest Michał Palczyński, który wszelako nie był obecny na uroczystości, ponieważ znajduje się obecnie na pokładzie swojego jachtu na Polinezji Francuskiej.

Dyplom Michała Palczyńskiego – rekordzisty w liczbie zdobytych szmaragdów.

Michał od wielu lat żegluje na własnym jachcie „Crystal”, a swoją przygodę z żeglarstwem morskim rozpoczął w 2003 roku na jachcie CWM Gdynia „Batalion Wigry” na trasie Gdynia-Władysławowo-Gdynia. Później były kolejne, coraz śmielsze wyprawy. Od 2008 roku żegluje na „Crystal”, jachcie typu Triton 48. W 2011 roku wyruszył na dwuletni rejs z Gdańska przez porty Norwegii, Islandii, Wysp Kanaryjskich i Karaibskich, Bahamów, Francji i ponownie Wysp Kanaryjskich. Przepłynął wówczas ponad 25 tysięcy mil, ale okazało się, ze to dopiero przygrywka do jeszcze dłuższych rejsów. W 2013 roku popłynął z Lizbony do Ameryki Południowej, a stamtąd na Polinezję, Tonga, Vanuatu, Australię, Nową Zelandię, Nową Kaledonię, Mauritius, Seszele, RPA, Świętą Helenę, Brazylię, Karaiby, Meksyk, USA, Azory, by skończyć wyprawę w 2017 roku w Lizbonie. W tej wyprawie przepłynął ponad 55 tysięcy mil.

Michał podczas prelekcji na Kolosach w 2018 roku.

Obecnie żegluje w Polinezji Francuskiej, a do Polski planuje wrócić za kilka lat, wybrał bowiem model żeglowania niespiesznego. Swoją wyprawę zaplanował na 8 lat, ale nieprzewidywane wcześniej okoliczności pandemiczne nieco pokrzyżowały pierwotne plany. Jesień w Polsce spędziła Aleksandra Rapp, partnerka żeglarza i towarzyszka żeglarskiej podróży i to ona 10 listopada odebrała dyplom potwierdzający przyznanie 15 Szmaragdów Żeglarskiej Odznaki Turystycznej.

Ola Rapp z dumą prezentuje dyplom Michała.

Ola po odebraniu dyplomu obiecała, że zawiśnie on w mesie jachtu „Crystal” jak tylko dotrze na jego pokład. Żeglarka zapowiedziała również, że w najbliższym czasie i ona uporządkuje swoje wpisy do książeczek żeglarskich i swój staż podda weryfikacji, a w ostatnich trzech latach przepłynęła około 45 tysięcy mil morskich. Gdyby tak się stało, Ola uzyskałaby najwyższy stopień ZOT wśród pań, dotychczas zaledwie jedna kobieta, pani Krystyna Jaczewska, uzyskała, w 2000 roku, 2 Szmaragdy ŻOT.

Więcej o jachcie, rejsach i refleksjach Oli i Michała można poczytać na stronie www.skiff.pl, tam także można uzyskać więcej informacji na temat możliwości dołączenia do załogi na wybrane etapy wyprawy.

Odznaka Duża Złota ZOT.

ŻEGLARSKA ODNAKA TURYSTYCZNA

posiadacze najwyższych stopni odznaki (stan na 10 listopada 2021 r.)

15 szmaragdów

Michał Palczyński, Warszawa 2021 (rok weryfikacji)

5 szmaragdów

Stefan Pufal, Gdańsk 1989

4 szmaragdy

Marek Słodownik, Zielonka Bankowa 2018

Maciej Grzemski, Olsztyn 2018

3 szmaragdy

Mieczysław Miller, Katowice 1979

Stanisław Richler, Sosnowiec 1985

Bogdan Borysewicz, Gdańsk 1987

Jerzy Musiał, Warszawa 1990

Janusz Moczulski, Siemion 1993

Krzysztof Czerwionka, Wejherowo 1995

Marek Jaczewski, Warszawa 2000

Edward Kozanowski, Bydgoszcz 2010

2 Szmaragdy uzyskało 16 żeglarzy, a 1 zdobyło kolejnych 45.

fot. Marek Słodownik (prawa zastrzeżone)

Posts Carousel