2 lata temu, 25 stycznia 2021 roku, w wieku 85 lat, w angielskim Lymington zmarł Bob Fisher (urodzony w Brightlingsea, Essex Wielka Brytania 20.04.1935 r.), mistrz dziennikarstwa żeglarskiego, największy autorytet w sprawach Pucharu Ameryki.
Zdobywca kolejnych tytułów mistrzowskich w klasach Hornet i Fireball, Pucharze Little America oraz dwuosobowych regat Round Britain Race, dziennikarz, fotograf i wielokrotnie nagradzany autor. Bob Fisher urodził się i wychował w nadmorskim mieście Brightlingsea w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii i tam spędził życie żeglarskie. Zainteresowany opowieściami profesjonalnych rybaków z Brightlingsea, którzy byli załogami na dużych jachtach swoich czasów, w tym dwóch pretendentów do Pucharu Ameryki J Class America, Sir Thomasa Sopwitha, Endeavour i Endeavour II w 1934 i 37, po raz pierwszy zasłynął jako najlepsza załoga, wygrywając 7 tytułów narodowych i światowych w klasach łódek National Hornet i Fireball. Wygrał również próby International Yacht Racing Union, aby wybrać żeglowanie na katamaranie trapezowym ze swoim przyjacielem z Brightlingsea, Regem White’em. Autor 30 książek na temat wszystkich aspektów sportu żeglarskiego, w tym 8 obejmujących wyścig Whitbread / Volvo dookoła świata i tom, który zdobył nagrodę Book of the Sea w 1986 roku – Greatest Race: Official Story of the Whitbread Round the World Race, 1985-86 – i 7 w Pucharze Ameryki. W 1992 roku Bob rozpoczął pisanie ostatecznej historii Pucharu Ameryki, wspieranego przez zdobywcę tegorocznego Pucharu, amerykańskiego filantropa Billa Kocha. Badanie i napisanie dwutomowego „Wciągającego zainteresowania” zajęło 15 lat i stało się dziełem, do którego można było znaleźć odpowiedź na wszelkie pytania dotyczące Pucharu. Jego najnowsza praca An Absorbing Interest Vol III, obejmująca ostatnie dwie dekady wyścigów pucharowych, ma ukazać się jesienią. Największą nadzieją Boba było to, że Wielka Brytania w końcu odzyska słynnego dzbanka, o który walczył po raz pierwszy w 1851 roku w wyścigu wokół wyspy Wight.
Boba poznałem w 1994 roku na mecie regat Whitbread w Southampton. Przychodził codziennie do biura prasowego, ale nie pracował, tylko rozmawiał ze wszystkimi o żaglach. Ponieważ czytywałem wówczas „Guardiana”, do którego on pisał materiały żeglarskie, zagadywał mnie i tak nawiązała się między nami ponad 25-letnia znajomość. W późniejszych latach namówił mnie na członkowstwo w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Żeglarskich, któremu przez wiele lat przewodniczył, został nawet moim członkiem wprowadzającym. Z jego odejściem odeszła pewna epoka, był wielkim dziennikarzem, niekwestionowanym znawcą żeglarstwa, ale bardzo miłym, ciepłym człowiekiem. Żegnaj Bob.
Żeglarskie dokonania Boba Fishera
1958: I MISTRZOSTWA ŚWIATA HORNET John Partridge / Bob Fisher
1961: I Mistrzostwa Świata Hornet: John Partridge / Bob Fisher
1965: I Mistrzostwa Świata Hornet: Mike Patten / Bob Fisher 1966: Pierwsze Mistrzostwa Świata w Fireball: Colin McKenzie / Bob Fisher
1966: 1. miejsce Mistrzostwa Horneta: Terry Wade / Bob Fisher
1967: Zwycięzcy – Puchar Małej Ameryki – Lady Helmsman – Peter Schneidau / Bob Fisher
1969: 1. Krajowe Mistrzostwa Horneta: Colin McKenzie / Bob Fisher
1970: 1. Mistrzostwa Świata Hornet: Colin McKenzie / Bob Fisher 1989 : 1. klasa IV – 2-osobowy wyścig Round Britain: Bob Fisher / Sir Robin Knox-Johnston
fot. Marek Słodownik