Zakończenie regat The Race

Zakończenie regat The Race

20 lat temu, 3 marca 2001 roku do mety w Marsylii dopłynął zwycięzca regat The Race, katamaran „Club Med.” Dowodzony przez Granta Daltona i Franka Profitta.

Jacht na opłynięcie świata potrzebował 62 dni, 6 godzin, 56 minut i 33 sekund, co było wówczas rekordem żeglugi pod żaglami po wielkim kręgu. Problem polegał jednak na tym, że regaty zaczęły się w porcie innym niż port zakończenia, a mianowicie w Barcelonie, co spowodowało pewne komplikacje przy ocenie tego wydarzenia. Oto bowiem rekord opłynięcia świata Jules Verne Trophy należał do Oliviera de Kersausona , który w 1997 roku dokonał tego w czasie 71 dni 14 godzin 22 minut 8 sekund. Wszystko wróciło do normy, kiedy w 2002 roku Bruno Peyron, notabene organizator regat The Race, opłynął świat na katamaranie „Orange”, ex „Innovation Explorer” w czasie 64 dni i 8 godzin.

„Club Med” fot Thierry Martinez/The Race

Ta rocznica ma także polski wątek, oto bowiem w tych samych regatach The Race startowała polska ząłoga na katamaranie „Warta-Polpharma”, ex „Commodore Explorer”. Przed regatami to właśnie ten jacht był najbardziej utytułowaną jednostką, do niej należało najwięcej rekordów i polaska załoga, dowodzona przez Romana Paszke, liczyła, że udziałem w wokółziemskim wyścigu „zaliczy” kolejny sukces wobec rywalizacji ze znacznie większymi katamaranami, które jednak do służby weszły na krótko przed regatami. Te kalkulacje okazały się jednak chybione, bowiem kiedy „Club Med.” Witany był owacyjnie w Marsylii, „Warta-Polpharma” żeglowała zaledwie drugi dzień po Atlantyku minąwszy Przylądek Horn dzień wcześniej. Do mety we Francji Polacy dotarli dopiero po 99 dniach, ponad miesiąc po zwycięzcach. Zawijając po drodze do brazylijskiej Fortalezy po uszkodzeniu kadłuba –jak pisano w oficjalnym komunikacie- po zderzeniu z wielorybem.  

„Warta-Polpharma” fot. Stowarzyszenie Race 2000

Posts Carousel