Wspomnienie. Teresa Remiszewska

Wspomnienie. Teresa Remiszewska

21 lat temu, 2 marca 2002 roku, zmarła Teresa Remiszewska, urodzona w Międzychodzie, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej.

 Międzychodzki epizod w życiu Teresy nie trwał długo – jako kilkumiesięczne niemowlę, wraz z rodzicami wyjechała się do szybko rozwijającej się Gdyni, dokąd skierował jej ojca Kazimierza Bank Gospodarstwa Krajowego. Tu skończyła szkołę powszechną, a po wojennym epizodzie w Krakowie, zdała także w 1946 roku maturę. Tu też zaraz po wojnie stawia pierwsze kroki w żeglarstwie. Studiowała psychologię na UJ, w Krakowie też poznała swojego męża, wraz z którym zamieszkała na kilkanaście lat w Nowej Hucie. Po październiku 1956 powróciła do żeglarstwa, zdobywając kolejne szczeble wtajemniczenia, aż po stopień jachtowego kapitana żeglugi wielkiej. Równocześnie była działaczem żeglarskim i instruktorem młodzieży. Aktywnie uczestniczy w działalności YK „Budowlani” w Nowej Hucie, a w okresach lata w CWM Gdynia i HOM w Pucku. Po rozwodzie przenosi się wraz z dziećmi: Andrzejem i Danutą do Gdyni, gdzie pracuje na utrzymanie rodziny w klubach „Gryf” i „Stal”, a następnie w stoczni. Mimo ciężkiej sytuacji mieszkaniowej i ekonomicznej nie przestaje żeglować. W roku 1970 odbywa jak pierwsza kobieta w Polsce i jedna z kilku pierwszych na świecie krótki samotny rejs po Bałtyku na użyczonym przez COŻ w Trzebieży jachcie „Zenit” (typu Vega). Rejs to sukces: przynosi nagrodę Rejs Roku 1970, dziennikarze okrzykują ją Pierwszą Damą Bałtyku, niespodziewana popularność pozwala ujawnić prawdziwy cel: start w transatlantyckich regatach samotnych żeglarzy, imprezie, której ranga była wówczas równa olimpiadzie. Regaty odbywają się latem 1972, Teresa Remiszewska startuje na adaptowanym turystycznym jachcie „Komodor”.

„Komodor” w roku 1972.

Rejs przez Atlantyk trwa aż 57 dni, lecz okoliczności są niecodzienne: większość trasy „Komodor” przebywa z pękniętym głównym masztem, walcząc o przetrwanie zamiast o zwycięstwo. Pani Kapitan zdobywa uznanie wstrzemięźliwych Anglików i nagrodę „Za najlepszą pracę żeglarską”. Krótki pobyt w Stanach Zjednoczonych zaznacza się przede wszystkim poznaniem Jerzego Damsza, lotnika-emigranta, ostatniego z dowódców 307 Dywizjonu Myśliwców Nocnych „Lwowskie Puchacze”, z którym wkrótce o jego powrocie do kraju bierze ślub. Wtedy też na zaproszenie uczniów liceum gości po raz ostatni w Międzychodzie. Niestety niepowodzeniem kończy się próba uzyskania zgody władz na zorganizowanie pierwszego w historii samotnego kobiecego rejsu dookoła świata. Krótki epizod pracy w miesięczniku „Żagle”. Przychodzi rok 1980, działalność w sekcji ochrony środowiska NSZZ „Solidarność”. Stan wojenny, aresztowanie, wymuszona emerytura, potem śmierć męża. Zawał, szare życie emerytki w sopockim mieszkanku, wreszcie drugi zawał. Teresa Remiszewska umiera 2 marca 2002 roku i spoczywa obok męża na sopockim cmentarzu żegnana przez setki przyjaciół. W roku 2003 głosami internautów umieszczona w Panteonie Gdyńskim obok takich postaci jak: Stefan Żeromski, Eugeniusz Kwiatkowski, Leonid Teliga, Franciszka Cegielska. Była pierwszą Polka, a czwartą kobietą w historii żeglarstwa, która przepłynęła samotnie Atlantyk. W 1972 roku wzięła udział w Transatlantyckich Regatach Samotnych OSTAR’72 na jachcie „KOMODOR” na trasie Plymouth – Newport  W czasie tego rejsu, jako czwarta kobieta w historii pokonała Atlantyk w czasie 57 dni, 3 godzin i 18 minut.

Okładka wznowionej po wielu latach książce pani Teresy.

Rejs ten i przygotowania do niego opisała w wydanej w roku 1976 przez krakowskie Wydawnictwo Literackie znakomitej książce pod tytułem „Z goryczy soli moja radość”. Otrzymała za nie nagrodę specjalna Rejs Roku 1972. Zresztą nie po raz pierwszy bo w 1970 roku otrzymała w Rejsie Roku III-cią nagrodę – i przydomek „Pierwszej Damy Bałtyku” – za pierwszy samotny kobiecy 690-milowy rejs na Bałtyku jachtem „ZENIT”.2 maja 1995 r. pani kapitan Teresa Remiszewska uzyskała godność Członka Honorowego PZŻ.

na podstawie materiałów PZŻ opracował MAS

foto: Archiwum rodzinne Danuty i Andrzeja Remiszewskich

Posts Carousel