William Blight – bohater słynnego buntu

William Blight – bohater słynnego buntu

207 lat temu, 7 grudnia 1817 roku, w Londynie zmarł William Bligh, angielski żeglarz urodzony w 1753 roku w Tyntan w Kornwalii.

Był uczestnikiem trzeciej wyprawy Jamesa Cooka na HMS „Resolution”, dowódcą wyprawy na Tahiti w celu pozyskania sadzonek drzewa chlebowego przeprowadzonej na HMS „Bounty”. Wskutek buntu wysadzony do niewielkiej łodzi żaglowej i z okolic wysp Tonga dopłynął na Timor Wschodni i do Batawii (dzisiejsza Indonezja) odkrywając po drodze północne wyspy z archipelagu Nowe Hebrydy. Buntownicy zaopatrzyli Bligha i 18 wiernych mu członków załogi tylko w szalupę, małe zapasy żywności, sekstant, zegarek kieszonkowy, natomiast mapy i kompas zatrzymali dla siebie.

Początek rejsu szalupą przez oceany widziany okiem artysty. / domena publiczna

Najbliższym punktem, do którego mogli dotrzeć wierni Koronie Brytyjskiej marynarze był Timor należący wtedy do Holendrów. Załoga szalupy przeżyła ciężkie chwile. Najpierw dopłynęła do Tofoa (archipelag Tonga), aby zdobyć niezbędne zapasy. Została tam zaatakowana przez tubylców (w czasie walk zginął jeden z członków załogi). Po ucieczce z Tofoa Bligh nie zatrzymywał się na kolejnych mijanych wyspach (Fidżi), gdyż wiadomo było, że ich mieszkańcy są kanibalami, a marynarze nie mieli żadnej broni. Bligh posiadał jednak znakomite umiejętności nawigacyjne. Dzięki nim dokonał rzeczy prawie niemożliwej pokonując 6701 km i docierając do Timoru po 48 dniach podróży, bez dalszych ofiar śmiertelnych. Po zakończeniu rejsu szalupą na Timor napisał książkę „The Voyage in the South Sea”.

Replika „Bounty” w porcie w Sydney.

Później Bligh służył pod komendą Nelsona w czasie bitwy kopenhaskiej. W 1805 został czwartym gubernatorem Nowej Południowej Walii. W 1808 roku przyszło mu ponownie walczyć z buntem, znanym jako Rebelia rumowa. Został nawet uwięziony przez rebeliantów i w styczniu następnego roku uciekł na pokładzie okrętu HMS „Porpoise” do Hobart na Tasmanii. Ekranizacje „Buntu na Bounty”, 1935 reż. Frank Lloyd, w rolach głównych Charles Laughton i Clark Gable, 1962 reż. Louis Milestone, w rolach głównych Trevor Howard i Marlon Brando, 1984 reż. Bernard William, w rolach głównych Sir Anthony Hopkins i Mel Gibson. Wszystkie ekranizacje powstały na podstawie trylogii Charlesa Nordhoffa i Jamesa Normana Halla wydanej w 1932 roku pod tytułem „The Bounty Trilogue”. Tytuły poszczególnych części to: „Mutiny of the Bounty”, „Men against the sea” i „Pitcarin Island”. Bligh został pochowany w rodzinnym grobowcu w Lambeth.

William Blight jako gubernator/ domena publiczna
Pomnik Williama Blighta w Sydney.

fot. Marek Słodownik (prawa zastrzeżone)

Posts Carousel