Będzie to jedyne takie muzeum w Polsce. W Urzędzie Miejskim we Władysławowie, 22 sierpnia 2023 r., podpisano list intencyjny dotyczącego budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego.
List stanowi formalne porozumienie rozpoczynające proces planowania inwestycji. Na dokumencie podpisy złożyli: Roman Kużel, burmistrz Władysławowa oraz dr Robert Domżał, dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Celem powstania Muzeum Żeglarstwa Polskiego w Władysławowie jest zachowanie, upamiętnienie i promocja bogatej historii żeglarstwa w Polsce.
Ważnym aspektem będzie prezentacja muzealnych kolekcji i eksponatów. – Zaoferujemy zwiedzającym unikalne i interesujące wystawy, modele jachtów, mapy oraz archiwalia. Przestrzeń wypełnią między innymi legendarne polskie jachty: „Opty” Leonida Teligi, „Kumka IV” – najprawdopodobniej pierwszy w historii spawany jacht oraz „Dal”, na której Polacy w latach 30. XX w. przepłynęli Atlantyk. Dodatkowo muzeum posłuży jako centrum spotkań i wsparcia społeczności związanych z morzem, w tym żeglarzy, rybaków, badaczy i miłośników żeglarstwa.
Obiekt ma powstać na Szotlandzie – osiedlu Władysławowa położonym nad Zatoką Pucką. Muzeum Żeglarstwa Polskiego wzbogaci ofertę turystyczną portowego Władysławowa, zwiększy jej różnorodność i atrakcyjność. Turystom da szansę zgłębienia wiedzy na temat dziedzictwa morskiego kraju. Oczywistym jest, że inwestycja wpłynie pozytywnie na gospodarkę Władysławowa.
Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego budowy Muzeum Żeglarstwa Polskiego we Władysławowie stanowi pierwszy, symboliczny krok w długim procesie planowania i pozyskiwania środków finansowych na ten cel. W dalszej kolejności konieczne będzie wprowadzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, aby umożliwić przeznaczenie terenu na cele kulturalne i budowę obiektu. Jednym z postanowień porozumienia jest też podjęcie działań mających na celu przekazanie działki gminnej, przeznaczonej pod inwestycje, na rzecz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Realizacja projektu będzie wymagała również opracowania programu funkcjonalno-]użytkowego.
Ważnym etapem będzie ogłoszenie konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną. Będzie on skierowany do studentów semestru 5, studiów I stopnia kierunku architektura Wydziału Architektura Politechniki Gdańskiej. Planowanie i budowa Muzeum Żeglarstwa Polskiego będą wymagać współpracy z wieloma instytucjami, co z pewnością przełoży się na intensywną pracę trwającą przez kilka lat.
Etapy realizacji przedsięwzięcia mającego na celu utworzenie Muzeum Żeglarstwa Polskiego – oddziału Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku:
• zmiana ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obejmującego działkę gminną o numerze ewidencyjnym 603/31, w zakresie przyjęcia przynajmniej jej częściowego przeznaczenia jako cele kulturalne będące celami publicznymi w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz zmierzających do przyjęcia parametrów wymaganych dla Inwestycji,
• podział geodezyjny działki gminnej o numerze ewidencyjnym 603/31 i wydzielenia z jej obszaru powierzchni ok. 0,98 ha dającej możliwość realizacji Inwestycji, w tym budynku muzealnego o orientacyjnej powierzchni zabudowy ok. 3500 m2 oraz niezbędnej infrastruktury komunikacyjnej i postojowej,
• przekazanie na rzecz Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku w formie darowizny celowej obszaru wydzielonego z działki gminnej o numerze ewidencyjnym 603/31, zlokalizowanej w obrębie ewidencyjnym Władysławowo 05,
• ogłoszenie i przeprowadzenie konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną Muzeum Żeglarstwa Polskiego, z pozyskanych od organizatora tj. Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego środków finansowych w ramach dotacji celowej,
• pełnienie funkcji inwestora w zakresie realizacji całości Inwestycji przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.
tekst i zdjęcia: Urząd Miasta Władysławowo