Oficerski Yacht Klub

Oficerski Yacht Klub

94 lata temu, 6 lipca 1930 roku, w Warszawie odbyła się ceremonia położenia kamienia węgielnego pod budowę przystani Oficerskiego Yacht Klubu znajdującego się pomiędzy mostami Średnicowym i Poniatowskiego. Przystań, największa w stolicy, została oddana do użytku na początku sezonu 1933.

To jeden z najbardziej niezwykłych klubów w międzywojennej Polsce. Powstał z niczego w 1919 roku i w ciągu zaledwie 20 lat stał się prawdziwą potęga sportową, organizacyjną, a nawet społeczną. Prestiżowy klub skupiający koła wojskowe, działał niezwykle energicznie, miał bardzo wpływowych działaczy i rozwijał się najszybciej w tamtym czasie. W jego szeregach żeglowały osobistości środowiska żeglarskiego: Kazimierz Porębski, Mariusz Zaruski, Ludwik Szwykowski, Mikołaj Osiński, Franciszek Trzepałko, Andrzej Bohomolec i dziesiątki innych wpływowych członków klubu. Klub słynął z rygorów w zakresie etykiety, ścisłego przestrzegania regulaminów oraz hierarchii zauważalnej na każdym kroku. W roku 1933 oddano do użytku okazałą siedzibę znajdującą się niemal w centrum Warszawy, pomiędzy mostami Poniatowskiego i Kolejowym. Na uroczystej ceremonii otwarcia siedziby klubu podejmowano prezydenta RP Ignacego Mościckiego W gmachu odbywały się nie tylko uroczystości żeglarskie, ale słynął on również jako miejsce uroczystych imprez państwowych, rautów, bali okolicznościowych i imprez gromadzących śmietankę życia artystycznego stolicy.. Budynek ucierpiał w czasie działań wojennych, po wojnie został zburzony i nie pozostał po nim nawet najmniejszy ślad.

Oficerski Yacht Klub bardzo często organizował regaty na Wiśle.

06.05.1919  W Warszawie, z inicjatywy kontradmirała Kazimierza Porębskiego, odbyło się zebranie 20 oficerów, którzy powołali do życia Wojskowy Klub Wioślarski. Było to pierwsze stowarzyszenie wioślarskie w polskim wojsku.

16.09.1919   Na zebraniu dokonano wyboru prezesa klubu, którym został Kazimierz Porębski. Klub liczył wówczas 29 członków, a w posiadaniu miał 12 łodzi.

1922             WKW zorganizował na Wiśle w Warszawie Święto Wisły – plenerową imprezę popularyzującą sporty wodne.

1923             w wyniku działań organizacyjnych z WKW wyłoniła się autonomiczna sekcja żeglarska.

Komisja sędziowska podczas regat na Wiśle.

23.09.1923   Klub zorganizował Powszechne Regaty Żeglarskie na Wiśle, w których wzięło udział ponad 60 jednostek. Były to pierwsze oficjalne regaty żeglarskie w Warszawie.

12.05. 1924  Sekcja Żeglarska WKW została jednym ze współzałożycieli Polskiego Związku Żeglarskiego.

1924             Na klubowej przystani odbywa się chrzest pięciu nowych jachtów pozyskanych przez Sekcję. W ceremonii bierze udział Otton Weiland, wiceprezes PZŻ, który przybył do Warszawy w celu nawiązania kontaktów z tutejszym środowiskiem żeglarskim.

1925             Na 9 jachtach członkowie Sekcji Żeglarskiej WKW popłynęli z Warszawy do Gdyni na regaty rozgrywane za Zatoce Gdańskiej.

1925             Klub zmienił nazwę na Wojskowy Klub Sportów Wodnych. W jego ramach aktywnie działały sekcje: wioślarska, pływacka, kajakowa i oczywiście żeglarska.

1928             Członek Sekcji Żeglarskiej WKW, Władysław Krzyżanowski, wziął udział w regatach olimpijskich Igrzysk w Amsterdamie. Szefem ekipy był inny członek Sekcji, Ludwik Szwykowski.

Klub hołdował na codzień tradycji i szczycił się rozbudowanym ceremoniałem.

28.06.1928   Z Warszawy wystartowały I regaty na trasie Warszawa – Modlin. Pomysłodawcą imprezy, rozgrywanej cyklicznie aż do wybuchu wojny, był Mieczysław Majcher, redaktor pisma „Sport Wodny”, a organizatorem Sekcja Żeglarska WKSW.

1930             Sekcja została przemianowana na Wojskowy Yacht Klub przy WKW

15.12.1931   Ponowna zmiana nazwy Klubu, który uzyskał nazwę Oficerski Yacht Klub Rzeczpospolitej Polski. W tym samym roku klub uzyskał prawo do użytkowania własnej bandery nawiązującej do symboliki Marynarki Wojennej.

Regaty na Wiśle w Warszawie.

1931             Marszałek Józef Piłsudski został Komandorem Honorowym OYK RP.

15.03.1932   W Gdyni powstał Oddział Morski OYK RP, którego szefem został komandor Włodzimierz Steyer.

1932             Klub pozyskał pierwszy jacht morski – „Mohort”. Łącznie w tym sezonie klub pozyskał 7 jednostek do żeglugi morskiej.

1933             W Warszawie oddano do użytku okazałą siedzibę OYK RP. Gościem honorowym uroczystości był prezydent RP Ignacy Mościcki.

Siedziba klubu na warszawskim Powiślu.

1933             Powstał Oddział Augustów OYK RP.

Letnia siedziba klubu w Augustowie.

1934             Klub liczy 860 członków, 19 jachtów żaglowych na Wiśle, 6 motorówek, 60 łodzi wiosłowych. Oddział Gdyński posiadał 6 jachtów, w tym 4 pełnomorskie, a Oddział Augustowski 4 jachty.

1935             Liczba członków OYK RP przekroczyła 1000 osób. Klub dysponował flotyllą 7 jachtów morskich i 23 śródlądowych.

„Wojskowi jeżdżą na żaglówkach podczas silnych wiatrów i to w dodatku z paniami, lekceważąc w ten sposób drogocenne życie bliźniego i swoje” „Sport Wodny 1927

foto Narodowe Archiwum Cyfrowe, reprodukcje Marek Słodownik

Posts Carousel