„Zeszyty Żeglarskie” trwają. Właśnie ukazał się kolejny numer pisma, który można pobrać ze strony internetowej http://zeszytyzeglarskie.pl/
Daniel Zyzik: Niedaleko naszego domu – opowieści przy kei (rozmowa z Jerzym Porębskim).
Marek Słodownik: porównanie atlantyckich regat samotnych żeglarzy. OSTAR kontra Route du Rhum
♦ RECENZJE
Ewa Stawicka: Smuga światła. Opowieść biograficzna o Andrzeju Rościszewskim.
Sopot : Arche, 2023.
Starsi żeglarze z pewnością doskonale go znają, bo w początku lat 70. ubiegłego wieku był nadzwyczaj aktywny w eksploracji wód Północy. Przez lata był delegatem PZŻ w Izbie Morskiej, publikował również regularnie szczegółowe analizy wypadków morskich zarówno na łamach pism żeglarskich jak też w materiałach dorocznych Konferencji Bezpieczeństwa. […]
Książka, poza świetnym stylem narracji, jest interesująca także z innego powodu. Autorka, sama nie będąc aktywną żeglarką, postanowiła – za namową kolegów z palestry – zmierzyć się z postacią w obydwu środowiskach niezmiernie cenioną. Efekt tej pracy jest doskonały, bo pani Ewa Stawicka potrafiła doskonale zbalansować świat adwokatury i żeglarstwa, umiejętnie łącząc dwie strony aktywności Andrzeja Rościszewskiego.
Paulina Reiter: Samotne oceany.
Warszawa : Agora, 2023.
„Samotne oceany” to reportażowa książka o pani Krystynie Chojnowskiej-Liskiewicz. Zaskakujące, że choć była ona pierwszą w dziejach kobietą, która opłynęła samotnie świat pod żaglami, nie potrafiono wykorzystać tego potencjału w promocji żeglarstwa. Poza książką pani Krystyny, wydaną w latach 70. w słynnej serii „Sławni Żeglarze”, tylko Ruda Krautschneider wydał niewielką książeczkę jej poświęconą.
Tym razem do rąk czytelników trafi publikacja napisana nie przez żeglarkę, a dziennikarkę kobiecego pisma. Ta perspektywa pozwala na inne spojrzenie na bohaterkę opowieści, jej rozterki, przemyślenia, ale także konsekwentne obranie drogi życiowej. Pani Krystyna od dziecka wiedziała, co chce w życiu robić, ale zanim to osiągnęła, musiała pokonać wiele barier i stereotypów. […]
Autorka nie unika trudnych tematów, mierzy się z nimi odważnie i kompetentnie. Z zebranego materiału wyłania się ciekawy obraz pani Kapitan, a wszystko to napisane jest bardzo dobrym językiem, dzięki czemu książka od razu wciąga czytelnika. Całość uzupełnia wiele nieznanych wcześniej fotografii wzbogacających narrację i pozwalających lepiej poznać panią Krystynę.
♦ LISTY
Ludomir Mączka: Zapiski z rejsu (Peru, październik-listopad 1974)
Zenon Szostak: Dzięki poznanemu polskiemu inżynierowi-górnikowi Leszkowi Piotraszewskiemu, mieszkającemu w Limie, Ludek powrócił na pewien czas do swojego zawodu geologa. I właśnie ten mało znany okres z pierwszego rejsu dookoła świata Ludomira Mączki przybliżają prezentowane zapiski kapitana Marii.
♦ KORESPONDENCJE
Mariola Landowska, polska malarka mieszkająca w Oeiras koło Lizbony:
Parę dni temu miałam okazję pojechać z załogą naszego stowarzyszenia ANCORAS z Oeiras [Associação Náutica Clássicos de Oeiras] do małej stoczni w Sarilhos Pequenos, na południowym brzegu Tagu, w górę rzeki, w odległości kilku mil od Lizbony. Tam nasza piękna „Alma do Tejo” jest poddawana naprawie i wymianom zużytych części…
Landowska, Szostak, Zeszyty Żeglarskie, Lizbona, Oeiras, ANCORASLandowska, Szostak, Zeszyty Żeglarskie, Lizbona, Oeiras, ANCORAS
♦ POEZJA
Jerzy Czyżewicz: Powrót
Zenon Szostak: Jedyny ślad, na jaki trafiłem, wpisując imię i nazwisko autora wiersza podczas przeszukiwania internetu, to krótka wzmianka Zbigniewa Jasińskiego w jego tekście „O poezji marynistycznej”, zamieszczonym w numerze 10. miesięcznika literackiego „Kamena” z czerwca 1936 roku.
Ponadto:
APEL – Jerzy Knabe, komandor Yacht Klubu Polskiego London, prosi o zgłoszenia uczestnictwa w Żeglarskim Memoriale Sikorskiego (4 lipca 2023, Gibraltar)
Zenon Szostak: Northwest Passage – sezon nawigacyjny 2022
Antoni Jerzy Pisz: „Hrabia Lolo” – 20 lat później
Zenon Szostak: W głąb ciemności (Fan fiction)
Maciej Krzeptowski: Polsko-ukraiński Zalew Szczeciński 2022
Zenon Szostak: „Nelly”
[opowieść o jachcie, Josephie Conradzie i latarni morskiej na trzech nogach]
Widokówka z rejsu:
Mączka, Jacobson, Krautschneider, Gjoa Haven, Vagabond’eux Mączka, Jacobson, Krautschneider, Gjoa Haven, Vagabond’eux
Gjoa Haven, 30 Sept 87
Kochani! Tak jak Amundsen już drugi raz zimujemy w Gjoa Haven (tam gdzie kropka). Warunki lodowe były wspaniałe…
FOTOGALERIA: Żeglarskie sławy Route du Rhum 2022 w obiektywie Marka Słodownika
Twórcą i redaktorem Zeszytów Żeglarskich jest Zenon Szostak, laureat Międzynarodowej Nagrody Żeglarskiej Szczecina w kategorii „Popularyzator Żeglarstwa”.
foto: Maciej Krzeptowski, Marek Słodownik