Narodowe Muzeum Morskie wydało książeczkę poświęconą jachtowi, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła samotnie świat 45 lat temu.
Narodowe Muzeum Morskie wydało książeczkę poświęconą jachtowi, na którym Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opłynęła samotnie świat 45 lat temu. Pretekstem był zakup zasłużonego jachtu przez muzealną placówkę, który teraz wystąpi w nowej roli. Nie stanie się muzealnym eksponatem, ale będzie żeglował, a portem macierzystym zostanie ponownie Gdańsk. Ponownie, bowiem przez ostatnich kilkadziesiąt lat jednostka służyła szkoleniu w Trzebieży, aby następnie zostać zakupiona przez prywatnego armatora ze Szczecina. Teraz wraca do Gdańska, a jego miejscem cumowania będzie Marina pod tamtejszym Żurawiem, w samym centrum miasta, nieopodal miejsca, w którym zakończył się słynny rejs. Książka została wydana w ramach cyklu Informatory, katalogi, przewodniki i stanowi kompendium wiedzy o pani Kapitan, jachcie, wielkim rejsie i okolicznościach powstawania niezwykłej wyprawy. Czytelnik znajdzie zatem historię jachtu, wywiad z mężem pani kapitan, a zawodowo konstruktorem jachtu, a także fragment biografii Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz i wywiad z nią przeprowadzony na potrzeby książki wydanej przez Towarzystwo Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego.
Całość wydana została bardzo starannie, na wysokiej jakości papierze, świetnie zilustrowana materiałami archiwalnymi i stanowi znakomite podsumowanie drogi pani Kapitan, genezy jachtu i okoliczności rejsu, który zyskał ogromną popularność przed laty, ale dziś został nieco zapomniany.
zb, „Jacht „Mazurek”, wyd. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, 2023 r., str. 49.