78 lat temu, 22 czerwca 1946 roku, rozstrzygnięto konkurs na herb Gdyni, podczas którego przyjęto projekt gdyńskiego plastyka i nauczyciela Leona Staniszewskiego.
Sam autor tak uzasadniał treść swego projektu: .Prosty miecz słowiański koloru białego symbolizuje walki w obronie polskiego morza, nawiązując jednocześnie do zbrojnych walk floty króla Władysława IV. Czerwone tło na tarczy ma przypominać o rewolucyjnych tradycjach klasy robotniczej, budującej od 1920 roku Gdynię. Ryby koloru żółtego wskazywać mają na nadmorski charakter miasta oraz przypominać dawną wieś rybacką”.
Wygląd i symbolika
Herb przedstawia w polu czerwonym dwie odwrócone względem siebie ryby barwy złotej, na tle miecza (z wyglądem szczerbca) barwy srebrnej rękojeścią w górę. Wizerunek miecza bez ukazania sztychu. Górna ryba jest zwrócona na zachód, dolna na wschód. Miecz na czerwonym polu nawiązuje do proporca Marynarki Wojennej i wyraża odwagę mieszkańców Gdyni w obronie polskiego morza. Dwie ryby nawiązują do portowego i handlowego charakteru miasta oraz jego korzeni – rybackiej wsi.
Okres międzywojenny XX w.
Nowo założone miasto nie miało herbu, więc ogłoszono konkurs. 15 czerwca 1927 odbyło się posiedzenie sądu konkursowego, który miał za zadanie wybrać herb spośród przedstawionych projektów. Na konkurs nadesłano 199 prac ale nie wybrano jakiejkolwiek z powodu niespełnienia wymagań technicznych.
Drugi konkurs na herb rada miejska Gdyni zainicjowała na początku 1935 roku. W warunkach konkursowych wskazano, że herb ma odpowiadać zasadniczym wymaganiom heraldyki oraz symbolizować związek Polski z morzem. Nie powołano sądu konkursowego, rada miasta postanowiła, że sama wybierze zwycięski projekt. Wyniki konkursu ogłoszono 22 czerwca 1936, wygrał go architekt inż. Jan Bochniak. Wyróżniony projekt przedstawiał koronę i dwa orły legionowe w czerwonym polu, położone pionowo jeden pod drugim. Po bokach biegły dwa prostopadłe wężyki generalskie. Orły na tarczach miały kotwice na tle poziomych fal symbolizujących morze.
Wynik ten oprotestował dziennikarz Mikołaj Arciszewski, dowodząc, że podobny projekt przedstawił na łamach tygodnika „Torpeda”, który wydawał w Gdyni. Arciszewski proponował na błękitnym polu koronę piastowską i dwa białe orły państwowe, również jeden pod drugim, co było podkreśleniem historycznej i gospodarczej wspólnoty z Gdańskiem, drugim portem Rzeczypospolitej.
Po prasowej polemice, w której, oprócz możliwości plagiatu, wskazywano też, że w herbie brak motywów marynarskich i rybackich, stanowiących o tożsamości Gdyni, projekt laureata został zmieniony. Usunięto orły legionowe, wężyki generalskie i czerwone tło. Rada Miejska zatwierdziła dwa białe orły państwowe, pod koroną na błękitnym polu, nie odpowiadając na propozycję, aby w herbie znalazły się ryby.
Procedurę zatwierdzania herbu przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przerwała wojna.
Okupacja niemiecka 1939–1945
Niemcy nazwali miasto Gotenhafen i nadali herb. Autorem herbu był Otto von Schichko. Od 26 czerwca 1942 do końca II wojny światowej herbem był umieszczony na niebieskim tle, artystycznie przedstawiony srebrny drakkar Gotów. Z żaglem wypełnionym wiatrem, wiosłem przy rufie, bocianim gniazdem przyozdobionym proporcem. Nadburcie zdobiły tarcze ze swastykami. Dziób zakończony taranem w kształcie głowy smoka. Symbolizował rzekomą odwieczną niemiecką rdzenność Gdyni, na której teren przybyli Goci w starożytności. Był to pierwszy herb Gdyni.
Okres po 1945
22 czerwca 1946 w otwartym konkursie wybrany został projekt autorstwa Leona Staniszewskiego przedstawiający stylizowane dwa złote dorsze przebite mieczem na czerwonym polu. Kolejne nagrody zdobyli: Adam Siemaszko i Tadeusz Gronowski. Startujący w konkursie projektanci umieszczali w herbie m.in. żagle „Daru Pomorza”, skrzyżowane bandery Marynarki Wojennej i Handlowej, kotwice, Krzyż Grunwaldu, którym miasto było odznaczone, lub kosy, symbolizujące Kosynierów gdyńskich. Siemaszko umieścił w swoim projekcie orła z ogonem w kształcie kotwicy.
Projekt Staniszewskiego zgodnie z przepisami przesłano do ówczesnego Ministerstwa Kultury i Sztuki i Administracji Publicznej do zatwierdzenia. Jednocześnie, stał się nieoficjalnym herbem Gdyni. Władze miasta poleciły wymalować nowy herb miasta na wszystkich budynkach i nieruchomościach miejskich.
W listopadzie 1947 roku, po zmianach kompetencji i struktury rządu, Ministerstwo Administracji Publicznej, na podstawie opinii Ministerstwa Kultury i Sztuki, nakazało natychmiastowe wycofanie tego herbu i rozpisanie nowego konkursu. Władysław Lam, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych w Sopocie i na Politechnice Gdańskiej, ogłosił w prasie, że powodem decyzji ministerstw były samowolne zmiany, jakich dokonali miejscy urzędnicy w projekcie Staniszewskiego. Zmiana naruszająca równowagę kompozycyjną została wprowadzona na wniosek jednego z gdyńskich plastyków (m.in. skorygowano rysunek ryb). W tej sytuacji do ministerstwa powtórnie przedłożono projekt w jego nagrodzonej formie.
Herb był początkowo nazywany „walecznymi rybami”. Miejska Rada Narodowa zatwierdziła go 12 grudnia 1979 roku. Jedyną poważniejszą zmianą były zamknięte pyszczki ryb. Niektóre źródła podają błędny obraz herbu – błękitne tło i złota rękojeść miecza.
tekst na podstawie materiału zamieszczonego na wikipedia.org.