Wiosną 1974 roku trójka dziennikarzy żeglarskich z redakcji nieistniejącego już „Głosu Wybrzeża” postanowiła powołać do życia Bractwo Kaphornowców.
Byli to Zenon Gralak, Tadeusz Jabłoński i Kazimierz Kołodziej. W tym czasie Przylądek Horn opłynęły dwa polskie jachty startujące w regatach Whitbread Round the World Race; „Otago” dowodzony przez Zdzisława Pieńkawę i „Copernicus” kierowany przez Zygfryda Perlickiego. Rok wcześniej sztuki tej dokonały aż trzy jachty pod polską banderą: „Polonez” Krzysztofa Baranowskiego w samotnym rejsie wokół globu, „Euros” Aleksandra Kaszyńskiego z załogą z Bydgoszczy oraz „Konstanty Maciejewicz” ze studentami warszawskimi dowodzonymi przez Tomasza Zydlera. W założycielskim posiedzeniu brało udział 25 uczestników rejsów wokół Hornu. Kolejne lata określić można śmiało jako polski marsz na Cabo de Hornos.
Pierwszym statkiem pod polską banderą był tam „Dar Pomorza”, który opłynął nieprzejednany przylądek 1 marca 1937 roku, a statkiem dowodził Konstanty Maciejewicz. Po tym rejsie na kolejne trzeba było czekać aż 36 lat. Potem jednak nastąpił prawdziwy wysyp rejsów polskich żeglarzy na jachtach pod polską banderą, ale także na jednostkach zagranicznych. Bractwo powstało, do dzisiaj Przylądek Nieprzejednany przepłynęło w 154 rejsach 1411 żeglarzy, aż 150 więcej niż jednokrotnie. Dokonali tego na 35 jachtach polskich i 22 zagranicznych.
Zaszczytną funkcję Grotmaszta Bractwa pełnili:
Krzysztof Baranowski – 1974 – 1984
Aleksander Kaszowski 1984 – 1993
Zdzisław Pieńkawa 1993 – 2000
Dariusz Bogucki 2000 – 2002
Leszek Wiktorowicz 2002 – 2007
CZesław Dyrcz – 2007 – 2014
Cezary Bartosiewicz – 2014 – 2019
Marek Padjas 2019 – obecnie
Podczas uroczystej jubileuszowej gali zorganizowanej 1 marca w Narodowym Muzeum Morskim dokonano podsumowania półwiecza działalności. Odbyła się ona dokładnie w 87 rocznicę przejścia Hornu przez „Dar Pomorza”. Ceremonii przewodził Grotmaszt Bractwa Marek Padjas. Obecnych było także dwóch poprzednich Grotmasztów: Czesław Dyrcz i Cezary Bartosiewicz, a także małżonka i córka Zenona Gralaka oraz syn Tadeusza Jabłońskiego. W okolicznościowych wystąpieniach podkreślano znaczenie Bractwa dla polskiego żeglarstwa, uwypuklono znaczącą i inspirującą rolę Stowarzyszenia. Ceremonię zakończyło pasowanie na członków Bractwa żeglarzy, którzy w ostatnim czasie opłynęli pod żaglami Przylądek Horn. Część artystyczną zapewnił Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny, który wykonał kilka tradycyjnych morskich pieśni.
Część mniej oficjalna to rozmowy kuluarowe, które stały się okazją do wspomnień i snucia planów na kolejne wyprawy. Rej wodził Grotmaszt Marek Padjas, który osobiście serwował okolicznościowy tort przybyły z Torunia.
fot. Marek Słodownik, materiały Bractwa Kaphornowców