11 maja 1924 roku w Tczewie, w siedzibie Państwowej Szkoły Morskiej, doszło do utworzenia Polskiego Związku Żeglarskiego, który pełnił odtąd rolę koordynatora polskiego żeglarstwa.
Powołanie związku żeglarskiego
Bezpośrednią przyczyną powołania do życia Wszechpolskiego Związku Towarzystw i Klubów Żeglarskich, jak wówczas określano PZŻ, była konieczność wysłania ekipy żeglarskiej na zbliżające się Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Na przeszkodzie stanęły jednak kwestie biurokratyczne. Otóż formalnie stroną wysyłająca żeglarzy na regaty olimpijskie mogła być tylko krajowa federacja, a tej w Polsce wówczas nie było. Działacze żeglarscy zastanawiali się jaki model federacji krajowej przyjąć, czy miałby to być związek skupiający kluby, czy też model wzorowany na Francji, gdzie rolę federacji wypełniał narodowy klub żeglarski. Ostatecznie wybrano wariant członkowski, zakładający stworzenie związku będącego stowarzyszeniem klubów.
Pierwszym prezesem został wybrany Józef Klejnot-Turski, działacz żeglarski z Tczewa i Gdańska, twórca pisma o tematyce morskiej „Żeglarz Polski”, współzałożyciel pierwszego klubu żeglarskiego w Gdańsku, pracownik dydaktyczny szkoły morskiej.
Wśród założycieli PZŻ-u były kluby żeglarskie z terenu całej Polski. Wkrótce też polska ekipa wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu, niestety bez sukcesów. Rok 1924 stał się zatem początkiem nie tylko zinstytucjonalizowanego działania oficjalnych struktur na rzecz żeglarstwa, ale również rokiem debiutu olimpijskiego tej dyscypliny.
Członkowie-założyciele Polskiego Związku Żeglarskiego:
Klub Żeglarski w Chojnicach
Polski Klub Jachtowy w Gdańsku
Sekcja Żeglarska Wojskowego Klubu Wioślarskiego
Sekcja Żeglarska AZS Warszawa).
Władze PZŻ wybrane 11 maja 1924 roku w Tczewie. Ustalono, że każdy z klubów przystępujących do związku ma prawo delegować wyznaczoną osobę do władz.
prezes: Józef Klejnot-Turski
wiceprezesi: Otton Weiland i B. Hubert
Warszawskie siedziby Polskiego Związku Żeglarskiego:
1924 – 1925 ul. Czerniakowska (prywatne mieszkanie Ludwika Szwykowskiego)
1925-1926(?) ul. Marszałkowska 130 m 2
1926(?)-1934 Al. Jerozolimskie 2 m 13
1934-1936 ul . Pierackiego (Foksal) 15 m 1
1936-1939 ul. Nowogrodzka 4 m 21
fot. Marek Słodownik, Archiwum PZŻ
reprodukcje Marek Słodownik