Wspomnienie. Bohdan Sienkiewicz

Wspomnienie. Bohdan Sienkiewicz

2 lata temu, 20 lipca 2021 roku, w Gdańsku, w wieku 89 lat zmarł Bohdan Sienkiewicz, przyjaciel żeglarzy, niestrudzony propagator żeglarstwa.

Bohdan Sienkiewicz urodził się10 września 1931 roku w Stolinie na Polesiu. Był dziennikarzem – publicystą morskim. Po maturze, zdanej w 1951 roku w Lesznie, planował studia w Wyższej Szkole Morskiej, ale ostatecznie podjął studia w Wyższej Szkole Handlu Morskiego w Sopocie na Wydziale Morskim, specjalizując się w żegludze morskiej. Dyplom uzyskał w 1956, już po przekształceniu uczelni w Wyższą Szkołę Ekonomiczną. W latach 1971–1976 studiował w Wyższej Szkole Filmowej Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi.
Już podczas studiów zajął się dziennikarstwem. W latach 1965–1977 był dyrektorem Ośrodka Telewizyjnego w Gdańsku, następnie do 1981 korespondentem Polskiego Radia i Telewizji w Afryce. W 1967 roku wprowadził na ogólnopolską antenę telewizyjną magazyn morski dla młodzieży  „Latający Holender”. Audycja przetrwała na antenie 26 lat, co było telewizyjnym fenomenem. Magazyn był niezwykłą inspiracją dla młodego pokolenia i z pewnością przyczynił się do wyprowadzenia setek ludzi marzących o rejsach morskich.

Przez wiele lat realizował dla TVP magazyn podróżniczy „Dookoła Świata”; jest autorem filmów dokumentalnych i reportaży.

W 1988 wziął udział w słynnym wokółziemskim rejsie „Daru Młodzieży”, który zaowocował pokonaniem Przylądka Horn. Członek honorowy The Sail Training Association Poland oraz fokmaszt Bractwa Kaphornowców. W 2011 roku doprowadził do utworzenia nagrody im. kapitana Leszka Wiktorowicza, honorującej wyjątkowe dokonania żeglarskie, osiągnięcia w dziedzinie wychowania morskiego lub kształtowania świadomości morskiej.

W 2012 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz  Medalem Księcia Mściwoja II, był wyróżniony w 1974 odznakami  „Za zasługi dla Gdańska” i  „Zasłużonym Ziemi Gdańskiej”.

fot. Marek Słodownik, prawa zastrzeżone

Posts Carousel