Rajd Urzecze i Warsaw Wooden Boat Festiva. Sobota 24 maja zapowiada się bardzo, BARDZO, ekscytująco!
Zaczynamy o poranku od Rajdu Urzecze. Organizowany od 2018 roku, otrzymał w 2023 roku
Nagrodę Przyjaznego Brzegu. To jedyny na Wiśle w Warszawie wyścig łodzi żaglowych,
wioślarskich, tradycyjnych, kajaków a także wszystkich niezidentyfikowanych obiektów
pływających. Wciąż czekamy na zgłoszenie pierwszego roweru wodnego :).
Zawody rozgrywane są w dwóch kategoriach: ŻAGIEL i WIOSŁO.Udział może wziąć każdy, nie ma znaczenia, jaki środek lokomocji wybierze.
Bezpośrednio po zmaganiach na wodzie zapraszamy na debiutujący Warsaw Wooden Boat Festival!Co czeka na odwiedzających? Każdy, kto lubi słuchać o łódkach, oglądać je i dotykać, a na dobranoc obejrzeć film… z łódką w roli głównej, znajdzie na Festiwalu coś dla siebie.
Przede wszystkim będzie można zobaczyć kilkadziesiąt drewnianych łodzi żaglowych, motorowych, wioślarskich i tradycyjnych oraz kajaków i kanadyjek.Zaplanowaliśmy prelekcje o wyprawach w najdalsze zakątki świata. O swoich przygodach opowiedzą m.in. Henryk Wolski oraz Filip Kołodziej, który połączy się z nami z pokładu jachtu Selma Expeditions. Nasi goście zabiorą nas także w deltę Dunaju, do Polinezji oraz mroźnej Grenlandii.
Ci, którzy od razu poczują zew przygody, będą mogli odbyć rejs tradycyjnym grenlandzkim
umiakiem, tradycyjną wiślaną łodzią albo wybrać się na spływ kajakowy z nurtem Wisły.
Dla początkujących wodniaków będzie to znakomita okazja, by wypróbować sprzęt na wodzie lub skorzystać z mikrowarsztatów i szkoleń, m.in. z podstaw pływania kajakiem jednoosobowym a także tych dotyczących nauki wiosłowania pagajem czy obsługi silnika diesla na jachcie.
A skoro jesteśmy przy silnikach, na motorowodniaków czeka nie lada gratka. Pierwszy raz zaprezentujemy kolekcję zabytkowych silników zaburtowych. Wśród kilkunastu motorów będzie można podziwiać m.in. kultowy silnik GAD inż. Stefana Gajęckiego.W trakcie Festiwalu rozpocznie się również 70. jubileuszowy sezon żeglarski Dinghy Cruising Association. A koledzy z DCA z radością opowiedzą, czym jest i z czym się „je” Dinghy Cruising.Tych o artystycznym zacięciu zapraszamy na nastrojową wystawę fotografii Jacka Marczewskiego pt. „Ikonary”. Tego dnia zwodujemy także curracha, budowanego przez młodzież podczas warsztatów w Szkutni po Godzinach.
Po strawie duchowej obowiązkowo trzeba coś zjeść, warto też posłuchać muzyki na żywo.
Dzień pełen atrakcji zakończymy seansem w kinie plenerowym podczas specjalnej miniedycji
Festiwalu JachtFilm.
Szczegółowy rozkład jazdy, prelegenci, warsztaty oraz łódki, które będzie można podziwiać
podczas pikniku, już niebawem znajdziecie na stronie wwbf.info oraz w zakładce „DYSKUSJA” w wydarzeniu na FB. https://fb.me/e/6hvXurzmJ
Warsaw Wooden Boat Festival przygotowuje Fundacja Szkutnia po Godzinach wspólnie z
Fundacją Bobrowe Żeremia, Dinghy Cruising Association South & East Baltic Region, Federacją Przystań Warszawa, JachtFilm Festiwal, Miastem Szkutnia, PJOA, Szkutnią Wisła, Fundacją Tuitam oraz Warszawskim Klubem Wodniaków PTTK .
Projekt współfinansuje Dzielnica WAWERPatronat medialny nad Festiwalem objął Magazyn „Żeglarstwo”

Poniżej migawki z jednej z poprzednich edycji Rajdu Urzecze.
fot. Marek Słodownik